HexChat - en to fr translation catalogue (1318 entries)

en: IRC Client
fr: Client IRC

en: HexChat is an easy to use yet extensible IRC Client. It allows you to securely join multiple networks and talk to users privately or in channels using a customizable interface. You can even transfer files.
fr: HexChat est un client IRC facile à utiliser et extensible. Il vous permet de rejoindre en toute sécurité plusieurs réseaux et de parler à d'autres utilisateurs en privé ou dans des canaux grâce à une interface personnalisable. Vous pouvez même transférer des fichiers.

en: HexChat supports features such as: DCC, SASL, proxies, spellcheck, alerts, logging, custom themes, and Python/Perl scripts.
fr: HexChat prend en charge des fonctionnalités telles que : DCC, SASL, serveurs mandataires, vérification orthographique, alertes, journalisation, thèmes personnalisés et scripts Python et Perl.

en: Main Chat Window
fr: Fenêtre de conversation principale

en: Chat with other people online
fr: Discutez avec d'autres personnes en ligne

en: Open Safe Mode
fr: Ouvrir le mode sans échec

en: HexChat Theme Manager
fr: Gestionnaire de thèmes HexChat

note: 0 means unlimited STRINGS
en: I'm busy
fr: Occupé

en: Leaving
fr: Quitte

en: Network
fr: Réseau

en: <none>
fr: <aucun>

en: Channel
fr: Canal

en: Waiting
fr: Attente

note: black
en: Active
fr: Actif

note: cyan
en: Failed
fr: Échec

note: red
en: Done
fr: Terminé

note: green
en: Connect
fr: Connecter

note: black
en: Aborted
fr: Interrompu

en: Cannot access %s
fr: Impossible d'accéder à %s

note: ! if (osvi.dwMajorVersion >= 5) fallback to error number
en: Error
fr: Erreur

en: %s is offering "%s". Do you want to accept?
fr: %s vous propose « %s ». Voulez-vous l'accepter ?

en: No active DCCs
fr: Aucun DCC actif

en: _Open Dialog Window
fr: _Ouvrir la fenêtre de dialogue

en: _Send a File
fr: _Envoyer un fichier

en: _User Info (WhoIs)
fr: Informations de l'_utilisateur (WhoIs)

en: _Add to Friends List
fr: _Ajouter à la liste d'amis

en: _Ignore
fr: _Ignorer

en: O_perator Actions
fr: Actions de l'o_pérateur

en: Give Ops
fr: Donner l'état d'opérateur

en: Take Ops
fr: Prendre l'état d'opérateur

en: Give Voice
fr: Donner la parole

en: Take Voice
fr: Prendre la parole

en: Kick/Ban
fr: Expulser/Bannir

en: Kick
fr: Expulser

en: Ban
fr: Bannir

en: KickBan
fr: ExpulserBannir

en: Leave Channel
fr: Quitter le canal

en: Join Channel...
fr: Rejoindre un canal…

en: Enter Channel to Join:
fr: Entrer le canal à rejoindre :

en: Server Links
fr: Liens du serveur

en: Ping Server
fr: Envoyer une requête ping au serveur

en: Hide Version
fr: Cacher la version

en: DeOp
fr: Suppr. Op.

en: bye
fr: au revoir

en: Enter reason to kick %s:
fr: Entrer la raison pour expulser %s :

en: Send File
fr: Envoyer un fichier

en: Dialog
fr: Dialogue

en: Chat
fr: Conversation

en: You do not have write access to %s. Nothing from this session can be saved.
fr: Vous n'avez pas les droits d'écriture vers %s. Rien ne sera enregistré de cette session.

en: * Running IRC as root is stupid! You should
      create a User Account and use that to login.
fr: * Utiliser IRC sous un compte root est idiot !
      Vous devriez créer un compte utilisateur « standard » et
      l'utiliser pour vous connecter.

en: YES
fr: OUI

en: NO
fr: NON

en: You are being CTCP flooded from %s, ignoring %s
fr: Vous êtes arrosé de requêtes CTCP par %s, %s va être ignoré

en: You are being MSG flooded from %s, setting gui_autoopen_dialog OFF.
fr: Vous êtes bombardé de MSG par %s, désactivation de l'option gui_autoopen_dialog.

en: Resolved to %s
fr: Résolu en %s

en: Not found
fr: Non trouvé

en: Resolved to:
fr: Résolu en :

en: Looking up %s...
fr: Recherche de %s...

en:   %-20s online
fr:   %-20s connecté

en:   %-20s offline
fr:   %-20s déconnecté

en: No channel joined. Try /join #<channel>
fr: Vous n'avez encore rejoint aucun canal. Essayez /join #<canal>

en: Not connected. Try /server <host> [<port>]
fr: Vous n'êtes pas encore connecté. Essayez /server <hôte> [<port>]

en: Server %s already exists on network %s.
fr: Le serveur %s existe déjà dans le réseau %s.

en: Added server %s to network %s.
fr: Serveur %s ajouté au réseau %s.

en: Already marked away: %s
fr: Vous êtes déjà considéré comme absent : %s

en: Already marked back.
fr: Vous êtes déjà considéré comme présent : %s

en: I need /bin/sh to run!
fr: /bin/sh est nécessaire au fonctionnement

en: Commands Available:
fr: Commandes disponibles :

en: User defined commands:
fr: Commandes définies par l'utilisateur :

en: Plugin defined commands:
fr: Commandes définies par un greffon :

en: Type /HELP <command> for more information, or /HELP -l
fr: Taper /HELP <commande> pour plus d'informations, ou /HELP -l

en: Unknown arg '%s' ignored.
fr: Paramètre inconnu « %s », ignoré.

en: Quiet is not supported by this server.
fr: Rendre muet n'est pas pris en charge sur ce serveur.

note: error
en: No such plugin found.
fr: Aucun greffon de ce type n'a été trouvé.

en: That plugin is refusing to unload.
fr: Impossible de décharger ce greffon.

en: ADDBUTTON <name> <action>, adds a button under the user-list
fr: ADDBUTTON <nom> <action>, ajouter un bouton au-dessous de la liste des utilisateurs

en: ADDSERVER <NewNetwork> <newserver/6667>, adds a new network with a new server to the network list
fr: ADDSERVER <Nouveau Réseau> <nouveauserveur/6667>, ajoute un nouveau réseau avec un nouveau serveur dans sa liste.

en: ALLCHAN <cmd>, sends a command to all channels you're in
fr: ALLCHAN <cmd>, envoyer une commande à tous les canaux sur lesquels vous êtes présent

en: ALLCHANL <cmd>, sends a command to all channels on the current server
fr: ALLCHANL <cmd>, envoyer une commande à tous les canaux sur le serveur courant

en: ALLSERV <cmd>, sends a command to all servers you're in
fr: ALLSERV <cmd>, envoyer une commande à tous les serveurs auxquels vous êtes connecté

en: AWAY [<reason>], sets you away (use /BACK to unset)
fr: AWAY [<raison>], indique que vous êtes absent (utilisez /BACK pour le démettre)

en: BACK, sets you back (not away)
fr: BACK signale que vous êtes de retour (plus absent)

en: BAN <mask> [<bantype>], bans everyone matching the mask from the current channel. If they are already on the channel this doesn't kick them (needs chanop)
fr: BAN <masque> [<typeban>], bannir du canal en cours tous ceux qui correspondent au masque. S'ils sont déjà sur ce canal, ils ne seront pas expulsés (nécessite d'être opérateur [chanop])

en: CHANOPT [-quiet] <variable> [<value>]
fr: CHANOPT [-quiet] <variable> [<valeur>]

en: CHARSET [<encoding>], get or set the encoding used for the current connection
fr: CHARSET [<encodage>], retourne ou modifie le jeu de caractère utilisé pour la connexion en cours

en: CLEAR [ALL|HISTORY|[-]<amount>], Clears the current text window or command history
fr: CLEAR [ALL|HISTORY|[-]<nombre>], vider la fenêtre de texte actuelle ou l'historique de commandes

en: CLOSE [-m], Closes the current tab, closing the window if this is the only open tab, or with the "-m" flag, closes all queries.
fr: CLOSE [-m], ferme l'onglet actuel, en fermant la fenêtre s'il s'agit du seul onglet ouvert, ou si utilisé avec le paramètre « -m », ferme toutes les requêtes.

en: COUNTRY [-s] <code|wildcard>, finds a country code, eg: au = australia
fr: COUNTRY [-s] <code|joker>, rechercher un code de pays, par exemple : au = Australie

en: CTCP <nick> <message>, send the CTCP message to nick, common messages are VERSION and USERINFO
fr: CTCP <pseudo> <message>, envoyer au pseudo un message CTCP, « VERSION » et « USERINFO » sont des messages usuels.

en: CYCLE [<channel>], parts the current or given channel and immediately rejoins
fr: CYCLE [<canal>], quitte et rejoint à nouveau le canal donné

en: 
    DCC GET <nick>                      - accept an offered file
    DCC SEND [-maxcps=#] <nick> [file]  - send a file to someone
    DCC PSEND [-maxcps=#] <nick> [file] - send a file using passive mode
    DCC LIST                            - show DCC list
    DCC CHAT <nick>                     - offer DCC CHAT to someone
    DCC PCHAT <nick>                    - offer DCC CHAT using passive mode
    DCC CLOSE <type> <nick> <file>         example:
             /dcc close send johnsmith file.tar.gz
fr: 
    DCC GET <nick>                      - accepter un fichier proposé
    DCC SEND [-maxcps=#] <nick> [file]  - envoyer un fichier à quelqu'un
    DCC PSEND [-maxcps=#] <nick> [file] - envoyer un fichier en mode passif
    DCC LIST                            - afficher les connexions DCC
    DCC CHAT <nick>                     - proposer une discussion DCC à quelqu'un
    DCC PCHAT <nick>                    - proposer une discussion DCC en mode passif
    DCC CLOSE <type> <nick> <file>         exemple :
             /dcc close send paul file.tar.gz

en: DEHOP <nick>, removes chanhalf-op status from the nick on the current channel (needs chanop)
fr: DEHOP <pseudo>, supprimer l'état demi-opérateur « chanhalf-op » d'un pseudo sur le canal actuel (nécessite être opérateur [chanop])

en: DELBUTTON <name>, deletes a button from under the user-list
fr: DELBUTTON <nom>, supprimer un des boutons situés au-dessous de la liste des utilisateurs

en: DEOP <nick>, removes chanop status from the nick on the current channel (needs chanop)
fr: DEOP <pseudo>, supprimer l'état opérateur (« chanop ») d'un pseudo sur le canal actuel (nécessite d'être opérateur [chanop])

en: DEVOICE <nick>, removes voice status from the nick on the current channel (needs chanop)
fr: DEVOICE <pseudo>, supprimer la parole donnée à un pseudo sur le canal actuel (nécessite d'être opérateur [chanop])

en: DISCON, Disconnects from server
fr: DISCON, se déconnecter du serveur

en: DNS <nick|host|ip>, Resolves an IP or hostname
fr: DNS <pseudo|hôte|IP>, résout une adresse IP ou un nom d'hôte

en: ECHO <text>, Prints text locally
fr: ECHO <texte>, afficher un texte en local

en: EXEC [-o] <command>, runs the command. If -o flag is used then output is sent to current channel, else is printed to current text box
fr: EXEC [-o] <commande>, exécuter une commande. Si l'option -o est utilisée, la sortie est envoyée sur le canal actuel, sinon elle est affichée dans la zone de texte actuelle

en: EXECCONT, sends the process SIGCONT
fr: EXECCONT, envoyer un signal « SIGCONT » au processus

en: EXECKILL [-9], kills a running exec in the current session. If -9 is given the process is SIGKILL'ed
fr: EXECKILL [-9], tuer une exécution en cours dans la session actuelle. Si -9 est fourni, le processus est tué par le signal « SIGKILL »

en: EXECSTOP, sends the process SIGSTOP
fr: EXECSTOP, envoyer un signal « SIGSTOP » au processus

en: EXECWRITE, sends data to the processes stdin
fr: EXECWRITE, envoyer des données à l'entrée standard des processus

en: EXPORTCONF, exports HexChat settings
fr: EXPORTCONF, exporte les paramètres d'HexChat

en: FLUSHQ, flushes the current server's send queue
fr: FLUSHQ, vider la file d'envoi du serveur actuel

en: GATE <host> [<port>], proxies through a host, port defaults to 23
fr: GATE <hôte> [<port>], utiliser un hôte comme serveur mandataire (proxy), le port 23 est utilisé par défaut

en: GHOST <nick> [password], Kills a ghosted nickname
fr: GHOST <pseudo> [<mot-de-passe>], tuer un pseudonyme fantôme

en: HOP <nick>, gives chanhalf-op status to the nick (needs chanop)
fr: HOP <pseudo>, donner l'état de demi-opérateur de canal « chanhalf-op » au pseudo (nécessite d'être opérateur [chanop)]

en: ID <password>, identifies yourself to nickserv
fr: ID <mot de passe>, vous identifie auprès de nickserv

en: IGNORE <mask> <types..> <options..>
        mask - host mask to ignore, eg: *!*@*.aol.com
        types - types of data to ignore, one or all of:
                PRIV, CHAN, NOTI, CTCP, DCC, INVI, ALL
        options - NOSAVE, QUIET
fr: IGNORE <masque> <types...> <options...>
        masque  - masque d'hôtes à exclure, par ex. : *!*@*.aol.com
        types   - types de données à exclure, un seul ou tous :
                  PRIV, CHAN, NOTI, CTCP, DCC, INVI, ALL
        options - NOSAVE, QUIET

en: INVITE <nick> [<channel>], invites someone to a channel, by default the current channel (needs chanop)
fr: INVITE <pseudo> [<canal>], inviter quelqu'un sur un canal, par défaut le canal actuel (nécessite d'être opérateur [chanop])

en: JOIN <channel>, joins the channel
fr: JOIN <canal>, rejoindre le canal

en: KICK <nick> [reason], kicks the nick from the current channel (needs chanop)
fr: KICK <pseudo> [raison], expulse le pseudo du canal actuel (nécessite d'être opérateur [chanop])

en: KICKBAN <nick> [reason], bans then kicks the nick from the current channel (needs chanop)
fr: KICKBAN <pseudo> [raison], bannit puis expulse le pseudo du canal actuel (nécessite d'être opérateur [chanop])

en: LAGCHECK, forces a new lag check
fr: LAGCHECK, forcer une nouvelle vérification de latence (lag)

en: LASTLOG [-h] [-m] [-r] [--] <string>, searches for a string in the buffer
        Use -h to highlight the found string(s)
        Use -m to match case
        Use -r when string is a Regular Expression
        Use -- (double hyphen) to end options when searching for, say, the string '-r'
fr: LASTLOG [-h] [-m] [-r] [--] <chaîne>, cherche la chaîne dans le tampon
        Utiliser -h pour mettre en surbrillance les chaînes trouvées
        Utiliser -m pour respecter la casse
        Utiliser -r si la chaîne est une Expression Rationnelle
        Utiliser -- (double tiret) pour terminer les options, par exemple si vous cherchez '-r'

en: LOAD [-e] <file>, loads a plugin or script
fr: LOAD [-e] <fichier>, charger un greffon ou un script

en: MDEHOP, Mass deop's all chanhalf-ops in the current channel (needs chanop)
fr: MDEHOP, retirer globalement les droits d'opérateur à tous les demi-opérateurs (halfops) du canal actuel (nécessite d'être opérateur [chanop])

en: MDEOP, Mass deop's all chanops in the current channel (needs chanop)
fr: MDEOP, retirer globalement tous les droits d'opérateur à tous les opérateurs du canal actuel (nécessite d'être opérateur [chanop])

en: ME <action>, sends the action to the current channel (actions are written in the 3rd person, like /me jumps)
fr: ME <action>, envoyer l'action sur le canal actuel (les actions sont écrites à la 3ème personne, comme /me est content)

en: MKICK, Mass kicks everyone except you in the current channel (needs chanop)
fr: MKICK, jeter (kick) massivement tout le monde sauf vous hors du canal actuel (nécessite d'être opérateur [chanop])

en: MOP, Mass op's all users in the current channel (needs chanop)
fr: MOP, donner globalement les droits d'opérateur à tous les utilisateurs du canal actuel (nécessite d'être opérateur [chanop])

en: MSG <nick> <message>, sends a private message, message "." to send to last nick or prefix with "=" for dcc chat
fr: MSG <pseudo> <message>, envoie un message privé, envoyez un message à « . » pour envoyer au dernier pseudo utilisé ou préfixez avec « = » pour une conversation DCC

en: NAMES [channel], Lists the nicks on the channel
fr: NAMES [canal], liste les pseudonymes dans le canal

en: NCTCP <nick> <message>, Sends a CTCP notice
fr: NCTCP <pseudo> <message>, envoyer une notification CTCP

en: NEWSERVER [-noconnect] <hostname> [<port>]
fr: NEWSERVER [-noreconnect] <nom_hôte> [<port>]

en: NICK <nickname>, sets your nick
fr: NICK <pseudo>, définir votre pseudonyme

en: NOTICE <nick/channel> <message>, sends a notice
fr: NOTICE <pseudo/canal> <message>, envoie une notification

en: NOTIFY [-n network1[,network2,...]] [<nick>], displays your notify list or adds someone to it
fr: NOTIFY [-n réseau1[,réseau2,…]] [<pseudo>], affiche la liste des notifications ou ajoute quelqu'un à cette liste.

en: OP <nick>, gives chanop status to the nick (needs chanop)
fr: OP <pseudo>, donner l'état d'opérateur « chanop » au pseudo (nécessite d'être opérateur [chanop])

en: PART [<channel>] [<reason>], leaves the channel, by default the current one
fr: PART [<canal>] [<raison>], quitter le canal, par défaut le canal actuel

en: PING <nick | channel>, CTCP pings nick or channel
fr: PING <pseudo | canal>, envoyer un ping CTCP au pseudo ou au canal

en: QUERY [-nofocus] <nick> [message], opens up a new privmsg window to someone and optionally sends a message
fr: QUERY [-nofocus] <pseudo> [message], ouvre une fenêtre de message privé vers le pseudo et envoie optionnellement un message

en: QUIET <mask> [<quiettype>], quiet everyone matching the mask in the current channel if supported by the server.
fr: QUIET <masque> [<quiettype>], rendre muet toutes les personnes qui correspondent au masque dans le canal courant si pris en charge par le serveur.

en: QUIT [<reason>], disconnects from the current server
fr: QUIT [<raison>], se déconnecter du serveur actuel

en: QUOTE <text>, sends the text in raw form to the server
fr: QUOTE <texte>, transmettre le texte au serveur sous forme brute

en: RECONNECT [-ssl] [<host>] [<port>] [<password>], Can be called just as /RECONNECT to reconnect to the current server or with /RECONNECT ALL to reconnect to all the open servers
fr: RECONNECT [-ssl] [<hôte>] [<port>] [<mot_de_passe>], peut être appelée exactement comme /RECONNECT pour se reconnecter au serveur actuel ou avec /RECONNECT ALL pour se reconnecter à tous les serveurs ouverts

en: RECONNECT [<host>] [<port>] [<password>], Can be called just as /RECONNECT to reconnect to the current server or with /RECONNECT ALL to reconnect to all the open servers
fr: RECONNECT [<hôte>] [<port>] [<mot_de_passe>], peut être appelée exactement comme /RECONNECT pour se reconnecter au serveur actuel ou avec /RECONNECT ALL pour se reconnecter à tous les serveurs ouverts

en: RECV <text>, send raw data to HexChat, as if it was received from the IRC server
fr: RECV <texte>, envoie des données brutes à HexChat, comme si elles étaient reçues du serveur IRC.

en: RELOAD <name>, reloads a plugin or script
fr: RELOAD <nom>, recharge un greffon ou script

en: SAY <text>, sends the text to the object in the current window
fr: SAY <texte>, envoyer un texte à l'objet de la fenêtre actuelle

en: SEND <nick> [<file>]
fr: SEND <pseudo> [<fichier>]

en: SERVCHAN [-ssl] <host> <port> <channel>, connects and joins a channel
fr: SERVCHAN [-ssl] <hôte> <port> <canal>, se connecter et rejoindre un canal

en: SERVCHAN <host> <port> <channel>, connects and joins a channel
fr: SERVCHAN <hôte> <port> <canal>, se connecter et rejoindre un canal

en: SERVER [-ssl] <host> [<port>] [<password>], connects to a server, the default port is 6667 for normal connections, and 6697 for ssl connections
fr: SERVER [-ssl] <hôte> [<port>] [<mot de passe>], se connecter à un serveur, le port par défaut est 6667 pour les connexions normales, et 6697 pour les connexions ssl

en: SERVER <host> [<port>] [<password>], connects to a server, the default port is 6667
fr: SERVER <hôte> [<port>] [<mot_de_passe>], se connecter à un serveur, le port par défaut est 6667

en: SET [-e] [-off|-on] [-quiet] <variable> [<value>]
fr: SET [-e] [-off|-on] [-quiet] <variable> [<valeur>]

en: SETCURSOR [-|+]<position>, reposition the cursor in the inputbox
fr: SETCURSOR [-|+]<position>, repositionne le curseur dans la zone de saisie

en: SETTAB <new name>, change a tab's name, tab_trunc limit still applies
fr: SETTAB <nouveau nom>, change le nom d'un onglet, la limite tab_trunc s'applique toutefois.

en: SETTEXT <new text>, replace the text in the input box
fr: SETTEXT <nouveau texte>, remplace le texte dans la zone de saisie

en: TOPIC [<topic>], sets the topic if one is given, else shows the current topic
fr: TOPIC [<sujet>], définir le sujet si on en fournit un, sinon afficher le sujet actuel

en: 
    TRAY -f <timeout> <file1> [<file2>] Blink tray between two icons.
    TRAY -f <filename>                  Set tray to a fixed icon.
    TRAY -i <number>                    Blink tray with an internal icon.
    TRAY -t <text>                      Set the tray tooltip.
    TRAY -b <title> <text>              Set the tray balloon.
fr: 
    TRAY -f <délai> <fichier1> [<fichier2>] Définit les fichiers à utiliser pour faire clignoter l'icône de barre d'état.
    TRAY -f <fichier>                   Définit le fichier à utiliser pour l'icône de barre d'état.
    TRAY -i <numéro>                    Définit une icône interne pour le clignotement de la barre d'état.
    TRAY -t <texte>                     Définit le message d'aide de l'icône de barre d'état.
    TRAY -b <titre> <texte>             Définit le message flottant de l'icône de barre d'état.

en: UNBAN <mask> [<mask>...], unbans the specified masks.
fr: UNBAN <masque> [<masque>…], supprime le bannissement pour les masques fournis.

en: UNIGNORE <mask> [QUIET]
fr: UNIGNORE <masque> [QUIET]

en: UNLOAD <name>, unloads a plugin or script
fr: UNLOAD <nom>, décharger un greffon ou un script

en: UNQUIET <mask> [<mask>...], unquiets the specified masks if supported by the server.
fr: UNQUIET <masque> [<masque>…], enlève l'état « muet » pour les masques spécifiés si cela est pris en charge par le serveur.

en: URL <url>, opens a URL in your browser
fr: URL <url>, ouvrir une URL dans votre navigateur

en: USELECT [-a] [-s] <nick1> <nick2> etc, highlights nick(s) in channel userlist
fr: USELECT [-a] [-s] <pseudo1> <npseudo2> etc., mettre en surbrillance le(s) pseudonyme(s) dans la liste des utilisateurs du canal

en: VOICE <nick>, gives voice status to someone (needs chanop)
fr: VOICE <pseudo>, donner la parole à quelqu'un (nécessite d'être opérateur [chanop])

en: WALLCHAN <message>, writes the message to all channels
fr: WALLCHAN <message>, écrire le message sur tous les canaux

en: WALLCHOP <message>, sends the message to all chanops on the current channel
fr: WALLCHOP <message>, envoyer le message à tous les opérateurs du canal actuel (chanops)

en: User Command for: %s
fr: Commande utilisateur pour : %s

en: Usage: %s
fr: Utilisation : %s

en: 
    No help available on that command.
fr: 
    Aucune aide n'est disponible pour cette commande.

en: No such command.
fr: Cette commande n'existe pas.

en: Bad arguments for user command.
fr: Paramètres de la commande utilisateur erronés.

en: Too many recursive usercommands, aborting.
fr: Trop de commandes utilisateur récursives, abandon.

en: Unknown Command %s. Try /help
fr: Commande %s inconnue. Essayez /help

en: No hexchat_plugin_init symbol; is this really a HexChat plugin?
fr: La méthode hexchat_plugin_init n'a pas été trouvée. Est-ce réellement un greffon HexChat ?

en: *	Error starting identd server: %s
fr: *	Erreur au lancement du serveur identd : %s

en: Timer %d deleted.
fr: Minuteur %d effacé.

en: No such ref number found.
fr: Aucun numéro de réf correspondant n'a été trouvé.

en: No timers installed.
fr: Aucun minuteur installé.

en: Are you sure this is a SSL capable server and port?
fr: Êtes-vous sûr que ce serveur et ce port gèrent SSL ?

en: Cannot resolve hostname %s
    Check your IP Settings!
fr: Résolution du nom d'hôte %s impossible.
    Veuillez vérifier vos réglages IP.

en: Proxy traversal failed.
fr: La traversée du serveur mandataire (proxy) a échoué.

en: Cycling to next server in %s...
fr: Passage au serveur suivant dans %s…

en: Warning: "%s" character set is unknown. No conversion will be applied for network %s.
fr: Attention : le jeu de caractères « %s » est inconnu. Aucune conversion ne sera effectuée pour le réseau %s.

en: %C18*%O$t%C18$1%O added to notify list.
fr: %C18*%O$t%C18$1%O ajouté à la liste de notifications.

en: %C22*%O$t%C22$1%O: %C18$2%O on %C24$4%O by %C26$3%O
fr: %C22*%O$t%C22$1%O: %C18$2%O sur %C24$4%O par %C26$3%O

en: %C22*%O$tCannot join %C22$1 %O(%C20You are banned%O).
fr: %C22*%O$tNe peut rejoindre%C22 $1 %O(%C20Vous êtes banni%O).

en: %C29*%O$tCapabilities acknowledged: %C29$2%O
fr: %C29*%O$tAutorisations bien reçues : %C29$2%O

en: %C29*%O$tCapabilities removed: %C29$2%O
fr: %C29*%O$tAutorisations retirées : %C29$2%O

en: %C23*%O$tCapabilities supported: %C29$2%O
fr: %C23*%O$tAutorisations disponibles :%C29$2%O

en: %C23*%O$tCapabilities requested: %C29$1%O
fr: %C23*%O$tAutorisations demandées :%C29$1%O

en: %C24*%O$t%C28$1%O is now known as %C18$2%O
fr: %C24*%O$t%C28$1%O est maintenant connu sous le nom de %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O sets ban on %C18$2%O
fr: %C22*%O$t%C26$1%O a banni %C18$2%O

en: %C22*%O$tChannel %C22$1%O created on %C24$2%O
fr: %C22*%O$tCanal %C22$1%O créé le %C24$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes channel half-operator status from %C18$2%O
fr: %C22*%O$t%C26$1%O a enlevé l'état de semi-opérateur de canal à %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes channel operator status from %C18$2%O
fr: %C22*%O$t%C26$1%O a enlevé l'état d'opérateur de canal à %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes voice from %C18$2%O
fr: %C22*%O$t%C26$1%O a enlevé la parole à %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%C sets exempt on %C18$2%O
fr: %C22*%O$t%C26$1%C a mis une exception sur %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O gives channel half-operator status to %C18$2%O
fr: %C22*%O$t%C26$1%O a donné l'état de semi-opérateur de canal à %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%C sets invite exempt on %C18$2%O
fr: %C22*%O$t%C26$1%C définit l'exemption d'invitation sur %C18$2%O

en: %UChannel          Users   Topic
fr: %UCanal          Utilisateurs   Sujet

en: %C22*%O$t%C26$1%O sets mode %C24$2$3%O on %C22$4%O
fr: %C22*%O$t%C26$1%O a mis le mode %C24$2$3%O sur %C22$4%O

en: %C22*%O$tChannel %C22$1%O modes: %C24$2
fr: %C22*%O$tCanal %C22$1%O mode : %C24$2

en: %C22*%O$t%C26$1%O gives channel operator status to %C18$2%O
fr: %C22*%O$t%C26$1%O a donné l'état d'opérateur de canal à %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O sets quiet on %C18$2%O
fr: %C22*%O$t%C26$1%O rend %C18$2%O muet

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes exempt on %C18$2%O
fr: %C22*%O$t%C26$1%O a enlevé l'exception sur %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes invite exempt on %C18$2%O
fr: %C22*%O$t%C26$1%O supprime l'exemption d'invitation sur %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes channel keyword
fr: %C22*%O$t%C26$1%O a enlevé le mot de passe du canal

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes user limit
fr: %C22*%O$t%C26$1%O a enlevé la limite du nombre d'utilisateurs

en: %C22*%O$t%C26$1%O sets channel keyword to %C24$2%O
fr: %C22*%O$t%C26$1%O définit le mot-clé du canal à %C24$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O sets channel limit to %C24$2%O
fr: %C22*%O$t%C26$1%O a mis la limite du canal à %C24$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes ban on %C18$2%O
fr: %C22*%O$t%C26$1%O supprime l'état de bannissement de %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes quiet on %C18$2%O
fr: %C22*%O$t%C26$1%O ne rend plus %C18$2%O muet

en: %C22*%O$tChannel %C22$1%O url: %C24$2
fr: %C22*%O$tCanal %C22$1%O URL : %C24$2

en: %C22*%O$t%C26$1%O gives voice to %C18$2%O
fr: %C22*%O$t%C26$1%O a donné la parole à %C18$2%O

en: %C23*%O$tConnected. Now logging in.
fr: %C23*%O$tConnecté. Maintenant entrons...

en: %C23*%O$tConnecting to %C29$1%C (%C23$2:$3%O)
fr: %C23*%O$tConnexion à %C29$1%C (%C23$2 :$3%O)

en: %C20*%O$tConnection failed (%C20$1%O)
fr: %C20*%O$tLa connexion a échoué (%C20$1%O)

en: %C24*%O$tReceived a CTCP %C24$1%C from %C18$2%O
fr: %C24*%O$tRéception d'un CTCP %C24$1%C de %C18$2%O

en: %C24*%C$tReceived a CTCP %C24$1%C from %C18$2%C (to %C22$3%C)%O
fr: %C24*%C$tRéception d'un CTCP %C24$1%C de %C18$2%C (à %C22$3%C)%O

en: %C24*%O$tReceived a CTCP Sound %C24$1%C from %C18$2%O
fr: %C24*%O$tRéception d'un son CTCP %C24$1%C de %C18$2%O

en: %C24*%O$tReceived a CTCP Sound %C24$1%C from %C18$2%C (to %C22$3%O)
fr: %C24*%O$tRéception d'un son CTCP %C24$1%C de %C18$2%C (à %C22$3%O)

en: %C23*%O$tDCC CHAT to %C18$1%O aborted.
fr: %C23*%O$tConversation DCC vers %C18$1%O annulée.

en: %C24*%O$tDCC CHAT connection established to %C18$1%C %C30[%C24$2%C30]%O
fr: %C24*%O$tConversation DCC, connexion établie avec %C18$1%C %C30[%C24$2%C30]%O

en: %C20*%O$tDCC CHAT to %C18$1%O lost (%C20$4%O)
fr: %C20*%O$tConversation DCC avec %C18$1%O perdue (%C20$4%O)

en: %C24*%O$tReceived a DCC CHAT offer from %C18$1%O
fr: %C24*%O$tRéception d'un demande de conversation DCC de %C18$1%O

en: %C24*%O$tOffering DCC CHAT to %C18$1%O
fr: %C24*%O$tEnvoi d'une proposition de conversation DCC à %C18$1%O

en: %C24*%O$tAlready offering CHAT to %C18$1%O
fr: %C24*%O$tVous avez déjà envoyé une demande de conversation à %C18$1%O

en: %C20*%O$tDCC $1 connect attempt to %C18$2%O failed (%C20$3%O)
fr: %C20*%O$tTentative de connexion DCC $1 à %C18$2%O échouée (%C20$3%O)

en: %C23*%O$tReceived '%C23$1%C' from %C18$2%O
fr: %C23*%O$tRéception de '%C23$1%C' de %C18$2%O

en: %C20*%O$tReceived a malformed DCC request from %C18$1%O.$a010%C23*%O$tContents of packet: %C23$2%O
fr: %C20*%O$tRéception d'une requête DCC mal formée de %C18$1%O.$a010%C23*%O$tContenu de la trame : %C23$2%O

en: %C24*%O$tOffering '%C24$1%O' to %C18$2%O
fr: %C24*%O$tProposition '%C24$1%O' à %C18$2%O

en: %C23*%O$tNo such DCC offer.
fr: %C23*%O$tProposition DCC non trouvée.

en: %C23*%O$tDCC RECV '%C23$2%O' to %C18$1%O aborted.
fr: %C23*%O$tDCC RECV '%C23$2%O' à %C18$1%O annulé.

en: %C24*%O$tDCC RECV '%C23$1%O' from %C18$3%O complete %C30[%C24$4%O cps%C30]%O
fr: %C24*%O$tDCC RECV '%C23$1%O' de %C18$3%O terminé %C30[%C24$4%O cps%C30]%O

en: %C24*%O$tDCC RECV connection established to %C18$1 %C30[%O%C24$2%C30]%O
fr: %C24*%O$tDCC RECV connexion établie vers %C18$1 %C30[%O%C24$2%C30]%O

en: %C20*%O$tDCC RECV '%C23$1%O' from %C18$3%O failed (%C20$4%O)
fr: %C20*%O$tDCC RECV '%C23$1%O' de %C18$3%O échoué (%C20$4%O)

en: %C20*%O$tDCC RECV: Cannot open '%C23$1%C' for writing (%C20$2%O)
fr: %C20*%O$tDCC RECV : Impossible d'ouvrir '%C23$1%C' en écriture (%C20$2%O)

en: %C23*%O$tThe file '%C24$1%C' already exists, saving it as '%C23$2%O' instead.
fr: %C23*%O$tLe fichier '%C24$1%C' existe déjà, il sera enregistré sous « %C23$2%O » à la place.

en: %C24*%O$t%C18$1%C has requested to resume '%C23$2%C' from %C24$3%O.
fr: %C24*%O$t%C18$1%C a demandé la reprise de '%C23$2%C' de %C24$3%O.

en: %C23*%O$tDCC SEND '%C23$2%C' to %C18$1%O aborted.
fr: %C23*%O$tDCC SEND '%C23$2%C' vers %C18$1%O annulé.

en: %C24*%O$tDCC SEND '%C23$1%C' to %C18$2%C complete %C30[%C24$3%C cps%C30]%O
fr: %C24*%O$tDCC SEND '%C23$1%C' vers %C18$2%C terminé %C30[%C24$3%C cps%C30]%O

en: %C24*%O$tDCC SEND connection established to %C18$1 %C30[%O%C24$2%C30]%O
fr: %C24*%O$tDCC SEND connexion établie vers %C18$1 %C30[%O%C24$2%C30]%O

en: %C20*%O$tDCC SEND '%C23$1%C' to %C18$2%C failed (%C20$3%O)
fr: %C20*%O$tDCC SEND '%C23$1%C' vers %C18$2%C échoué (%C20$3%O)

en: %C24*%O$t%C18$1%C has offered '%C23$2%C' (%C24$3%O bytes)
fr: %C24*%O$t%C18$1%C a offert '%C23$2%C' (%C24$3%O octets)

en: %C20*%O$tDCC $1 '%C23$2%C' to %C18$3%O stalled, aborting.
fr: %C20*%O$tDCC $1 '%C23$2%C' vers %C18$3%O bloqué, annulation.

en: %C20*%O$tDCC $1 '%C23$2%C' to %C18$3%O timed out, aborting.
fr: %C20*%O$tDCC $1 '%C23$2%C' vers %C18$3%O temps d'attente écoulé, annulation.

en: %C24*%O$t%C18$1%O deleted from notify list.
fr: %C24*%O$t%C18$1%O effacé de la liste de notifications.

en: %C20*%O$tDisconnected (%C20$1%O)
fr: %C20*%O$tDéconnecté (%C20$1%O)

en: %C24*%O$tFound your IP: %C30[%C24$1%C30]%O
fr: %C24*%O$tVotre IP a été trouvée :%C30[%C24$1%C30]%O

en: %O%C18$1%O added to ignore list.
fr: %O%C18$1%O ajouté à la liste à ignorer.

en: %OIgnore on %C18$1%O changed.
fr: %OIgnore sur %C18$1%O modifié.

en: %O%C18$1%O removed from ignore list.
fr: %O%C18$1%O enlevé de la liste à ignorer.

en: %OIgnore list is empty.
fr: %OLa liste à ignorer est vide.

en: %C20*%O$tCannot join %C22$1%C (%C20Channel is invite only%O)
fr: %C20*%O$tImpossible de rejoindre le canal %C22$1%C (%C20Vous devez être invité%O)

en: %C24*%O$tYou have been invited to %C22$1%O by %C18$2%O (%C29$3%O)
fr: %C24*%O$tVous avez été invité sur %C22$1%O par %C18$2%O (%C29$3%O)

en: %C23*$t$1 ($3%C23) has joined
fr: %C23*$t$1 ($3%C23) vient de rentrer

en: %C20*%O$tCannot join %C22$1%C (%C20Requires keyword%O)
fr: %C20*%O$tImpossible de rejoindre %C22$1%C (%C20Un mot de passe est demandé%O)

en: %C22*%O$t%C26$1%C has kicked %C18$2%C from %C22$3%C (%C24$4%O)
fr: %C22*%O$t%C26$1%C a expulsé %C18$2%C de %C22$3%C (%C24$4%O)

en: %C19*%O$t%C19You have been killed by %C26$1%C (%C20$2%O)
fr: %C19*%O$t%C19Vous avez été expulsé par %C26$1%C (%C20$2%O)

en: %C29*%O$t%C29MOTD Skipped%O
fr: %C29*%O$t%C29MOTD passé%O

en: %C23*%O$t%C28$1%C is already in use. Retrying with %C18$2%O...
fr: %C23*%O$t%C28$1%C est déjà utilisé. Tentative avec %C18$2%O…

en: %C23*%O$t%C28$1%C is erroneous. Retrying with %C18$2%O...
fr: %C23*%O$t%C28$1%C est erroné. Tentative avec %C18$2%O…

en: %C20*%O$tNickname is erroneous or already in use. Use /NICK to try another.
fr: %C20*%O$tPseudonyme erroné ou déjà utilisé. Utilisez /NICK pour en essayer un autre.

en: %C20*%O$tNo such DCC.
fr: %C20*%O$tDCC non trouvé.

en: %C23*%O$tNo process is currently running
fr: %C23*%O$tAucun processus ne tourne pour l'instant

en: %C23*%O$tNotify: %C18$1%C is away (%C24$2%O)
fr: %C23*%O$tNotification : %C18$1%C est absent (%C24$2%O)

en: %C23*%O$tNotify: %C18$1%C is back
fr: %C23*%O$tNotification : %C18$1%C est de retour

en: $tNotify list is empty.
fr: $tLa liste de notification est vide.

en: %C23*%O$t%C23$1%O users in notify list.
fr: %C23*%O$t%C23$1%O utilisateurs dans la liste de notifications.

en: %C23*%O$tNotify: %C18$1%C is offline (%C29$3%O)
fr: %C23*%O$tInformation : %C18$1%C est déconnecté (%C29$3%O)

en: %C23*%O$tNotify: %C18$1%C is online (%C29$3%O)
fr: %C23*%O$tInformation : %C18$1%C est connecté (%C29$3%O)

en: %C24*$t$1 ($2%C24) has left
fr: %C24*$t$1 ($2%C24) est parti

en: %C24*$t$1 ($2%C24) has left ($4)
fr: %C24*$t$1 ($2%C24) est parti ($4)

en: %C24*%O$tPing reply from %C18$1%C: %C24$2%O second(s)
fr: %C24*%O$tRéponse au ping de %C18$1%C : %C24$2%O seconde(s)

en: %C20*%O$tNo ping reply for %C24$1%O seconds, disconnecting.
fr: %C20*%O$tPas de réponse au ping pendant %C24$1%O secondes, déconnexion.

en: %C24*%O$tA process is already running
fr: %C24*%O$tLe processus tourne déjà

en: %C24*$t$1 has quit ($2)
fr: %C24*$t$1 a quitté ($2)

en: %C24*%O$t%C26$1%C sets modes %C30[%C24$2%C30]%O
fr: %C24*%O$t%C26$1%C a activé le mode %C30[%C24$2%C30]%O

en: %C24*%O$tLooking up IP number for %C18$1%O...
fr: %C24*%O$tRecherche de l'adresse IP de %C18$1%O…

en: %C23*%O$tAuthenticating via SASL as %C18$1%O (%C24$2%O)
fr: %C23*%O$tAuthentification par SASL en tant que %C18$1%O (%C24$2%O)

en: %C29*%O$tConnected.
fr: %C29*%O$tConnecté.

en: %C29*%O$tLooking up %C29$1%O
fr: %C29*%O$tRecherche de %C29$1%O

en: %C23*%O$tStopped previous connection attempt (%C24$1%O)
fr: %C23*%O$tArrêt de la tentative de connexion précédente (%C24$1%O)

en: %C22*%O$tTopic for %C22$1%C is: $2%O
fr: %C22*%O$tLe sujet de %C22$1%C est : $2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%C has changed the topic to: $2%O
fr: %C22*%O$t%C26$1%C a modifié le sujet pour : $2%O

en: %C22*%O$tTopic for %C22$1%C set by %C26$2%C (%C24$3%O)
fr: %C22*%O$tSujet de %C22$1%C choisi par %C26$2%C (%C24$3%O)

en: %C20*%O$tUnknown host. Maybe you misspelled it?
fr: %C20*%O$tHôte inconnu. Peut-être l'avez-vous mal orthographié ?

en: %C20*%O$tCannot join %C22$1%C (%C20User limit reached%O)
fr: %C20*%O$tImpossible de rejoindre %C22$1%C (%C20La limite d'utilisateurs est atteinte%O)

en: %C22*%O$tUsers on %C22$1%C: %C24$2%O
fr: %C22*%O$tUtilisateurs sur %C22$1%C : %C24$2%O

en: %C23*%O$t%C28[%C18$1%C28]%C is away %C30(%C23$2%O%C30)%O
fr: %C23*%O$t%C28[%C18$1%C28]%C est absent %C30(%C23$2%O%C30)%O

en: %C23*%O$t%C28[%C18$1%C28] %OEnd of WHOIS list.
fr: %C23*%O$t%C28[%C18$1%C28] %OFin de la liste WHOIS.

en: %C23*%O$t%C28[%C18$1%C28]%O idle %C23$2%O
fr: %C23*%O$t%C28[%C18$1%C28]%O inactif %C23$2%O

en: %C23*%O$t%C28[%C18$1%C28]%O idle %C23$2%O, signon: %C23$3%O
fr: %C23*%O$t%C28[%C18$1%C28]%O inactif %C23$2%O, connexion : %C23$3%O

en: %C23*%O$t%C28[%C18$1%C28]%O Real Host: %C23$2%O, Real IP: %C30[%C23$3%C30]%O
fr: %C23*%O$t%C28[%C18$1%C28]%O Hôte réel : %C23$2%O, IP réelle : %C30[%C23$3%C30]%O

en: %C19*%O$tNow talking on %C22$2%O
fr: %C19*%O$tVous parlez maintenant sur %C22$2%O

en: %C19*%O$tYou have been kicked from %C22$2%C by %C26$3%O (%C20$4%O)
fr: %C19*%O$tVous avez été expulsé de %C22$2%C par %C26$3%O (%C20$4%O)

en: %C19*%O$tYou have left channel %C22$3%O
fr: %C19*%O$tVous avez quitté le canal %C22$3%O

en: %C19*%O$tYou have left channel %C22$3%C (%C24$4%O)
fr: %C19*%O$tVous avez quitté le canal %C22$3%C (%C24$4%O)

en: %C20*%O$tYou've invited %C18$1%O to %C22$2%O (%C24$3%O)
fr: %C20*%O$tVous avez invité %C18$1%O sur le canal %C22$2%O (%C24$3%O)

en: %C20*%O$tYou are now known as %C18$2%O
fr: %C20*%O$tVotre pseudonyme est maintenant %C18$2%O

en: Loaded log from
fr: Historique chargé depuis

en: **** ENDING LOGGING AT %s
fr: **** FIN DU JOURNAL À %s

en: **** BEGIN LOGGING AT %s
fr: **** DÉBUT DU JOURNAL À %s

en: * Can't open log file(s) for writing. Check the
    permissions on %s
fr: * Impossible d'ouvrir le(s) fichier(s) journaux en écriture.
    Veuillez vérifier les permissions de %s

en: Left message
fr: Message de gauche

en: Right message
fr: Message de droite

en: IP address
fr: Adresse IP

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: The nick of the joining person
fr: Pseudo de la personne qui arrive

en: The channel being joined
fr: Canal à rejoindre

en: The host of the person
fr: Hôte de la personne

en: The account of the person
fr: Le compte de la personne

en: Nickname
fr: Pseudonyme

en: The action
fr: Action

en: Mode char
fr: Caractère de mode

en: Identified text
fr: Texte identifié

en: The text
fr: Texte

en: The message
fr: Message

en: Server Name
fr: Nom du serveur

en: Acknowledged Capabilities
fr: Autorisations reçues

en: Removed Capabilities
fr: Autorisations retirées

en: Server Capabilities
fr: Autorisations du serveur

en: Requested Capabilities
fr: Autorisations demandées

en: Old nickname
fr: Ancien pseudonyme

en: New nickname
fr: Nouveau pseudonyme

en: Nick of person who changed the topic
fr: Pseudonyme de la personne qui a changé le sujet

en: Topic
fr: Sujet

en: The nickname of the kicker
fr: Pseudonyme de celui qui a expulsé

en: The person being kicked
fr: Personne qui se fait expulser

en: The channel
fr: Canal

en: The reason
fr: Raison

en: The nick of the person leaving
fr: Pseudonyme de la personne qui part

en: The time
fr: Heure

en: The creator
fr: Créateur

en: Nick
fr: Pseudonyme

en: Reason
fr: Raison

en: Host
fr: Hôte

en: Who it's from
fr: Émetteur

en: The time in x.x format (see below)
fr: Heure au format x.x (voir ci-dessous)

en: The Channel it's going to
fr: Canal de destination

en: The sound
fr: Son

en: The nick of the person
fr: Pseudonyme de la personne

en: The CTCP event
fr: Événement CTCP

en: The nick of the person who set the key
fr: Pseudonyme de la personne qui a défini la clé

en: The key
fr: Clé

en: The nick of the person who set the limit
fr: Pseudonyme de la personne qui a défini la limite

en: The limit
fr: Limite

en: The nick of the person who did the op'ing
fr: Pseudonyme de la personne qui a donné l'état d'opérateur

en: The nick of the person who has been op'ed
fr: Pseudonyme de la personne qui a reçu l'état d'opérateur

en: The nick of the person who has been halfop'ed
fr: Pseudonyme de la personne qui a reçu l'état de demi-opérateur

en: The nick of the person who did the halfop'ing
fr: Pseudonyme de la personne qui a donné l'état de demi-opérateur

en: The nick of the person who did the voice'ing
fr: Pseudonyme de la personne qui a donné la parole

en: The nick of the person who has been voice'ed
fr: Pseudonyme de la personne à qui a été donnée la parole

en: The nick of the person who did the banning
fr: Pseudonyme de la personne qui a fait le bannissement

en: The ban mask
fr: Masque de bannissement

en: The nick of the person who did the quieting
fr: Pseudonyme de la personne qui a rendu muet

en: The quiet mask
fr: Le masque « quiet »

en: The nick who removed the key
fr: Pseudonyme de la personne qui a supprimé la clé

en: The nick who removed the limit
fr: Pseudonyme de la personne qui a supprimé la limite

en: The nick of the person who did the deop'ing
fr: Pseudonyme de la personne qui a retiré l'état d'opérateur

en: The nick of the person who has been deop'ed
fr: Pseudonyme de la personne à qui on a supprimé l'état d'opérateur

en: The nick of the person who did the dehalfop'ing
fr: Pseudonyme de la personne qui a retiré l'état de demi-opérateur

en: The nick of the person who has been dehalfop'ed
fr: Pseudonyme de la personne à qui on a supprimé l'état de demi-opérateur

en: The nick of the person who did the devoice'ing
fr: Pseudonyme de la personne qui a retiré la parole

en: The nick of the person who has been devoice'ed
fr: Pseudonyme de la personne à qui on a supprimé la parole

en: The nick of the person who did the unban'ing
fr: Pseudonyme de la personne qui a retiré le bannissement

en: The nick of the person who did the unquiet'ing
fr: Pseudonyme de la personne qui a retiré l'état muet

en: The nick of the person who did the exempt
fr: Pseudonyme de la personne qui a fait l' « exempt »

en: The exempt mask
fr: Masque d'exempt

en: The nick of the person removed the exempt
fr: Pseudonyme de la personne qui a supprimé l'exempt

en: The nick of the person who did the invite
fr: Pseudonyme de la personne qui a fait l'invite

en: The invite mask
fr: Masque d'invite

en: The nick of the person removed the invite
fr: Pseudonyme de la personne qui a enlevé l'invite

en: The nick of the person setting the mode
fr: Pseudonyme de la personne qui a défini le mode

en: The mode's sign (+/-)
fr: Signe du mode (+/-)

en: The mode letter
fr: Lettre de mode

en: The channel it's being set on
fr: Canal de destination

en: Full name
fr: Nom complet

en: Channel Membership/"is an IRC operator"
fr: Membre des canaux (opérateur IRC)

en: Server Information
fr: Informations serveur

en: Idle time
fr: Durée d'inactivité

en: Signon time
fr: Heure de connexion

en: Away reason
fr: Raison de l'absence

en: Account
fr: Compte

en: Real user@host
fr: utilisateur réel@hôte

en: Real IP
fr: IP réelle

en: Channel Name
fr: Nom du canal

en: Mechanism
fr: Mécanisme

en: Raw Numeric or Identifier
fr: Nombre ou identifiant

en: Text
fr: Texte

en: Nick of person who invited you
fr: Pseudonyme de la personne qui vous a invité

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Nickname in use
fr: Pseudonyme déjà utilisé

en: Nick being tried
fr: Pseudonyme en essai

en: Modes string
fr: Chaîne de modes

en: DCC Type
fr: Type de DCC

en: Filename
fr: Nom de fichier

en: Destination filename
fr: Nom du fichier de destination

en: CPS
fr: cps

en: Pathname
fr: Chemin

en: Size
fr: Taille

en: DCC String
fr: Chaîne DCC

en: Away Reason
fr: Raison de l'absence

en: Number of notify items
fr: Nombre de notifications

en: Old Filename
fr: Ancien nom de fichier

en: New Filename
fr: Nouveau nom de fichier

en: Receiver
fr: Destinataire

en: Hostmask
fr: Masque d'hôte

en: Hostname
fr: Nom d'hôte

en: The Packet
fr: Paquet

en: Seconds
fr: Secondes

en: Nick of person who have been invited
fr: Pseudonyme de la personne qui a été invitée

en: Banmask
fr: Masque de bannissement

en: Who set the ban
fr: qui a défini le bannissement

en: Ban time
fr: Heure du bannissement

en: Cannot read sound file:
    %s
fr: Impossible de lire le fichier audio :
    %s

en: Remote host closed socket
fr: L'hôte distant a fermé la socket

en: Connection refused
fr: Connexion refusée

en: No route to host
fr: Pas de route vers l'hôte

en: Connection timed out
fr: Expiration du délai de connexion

en: Cannot assign that address
fr: Ne peut assigner cette adresse

en: Connection reset by peer
fr: Connexion réinitialisée à l'autre extrémité

en: Ascension Island
fr: Ascension, île

en: Andorra
fr: Andorre

en: United Arab Emirates
fr: Émirats Arabes Unis

en: Aviation-Related Fields
fr: Domaine de l'aviation

en: Antigua and Barbuda
fr: Antigua-et-barbuda

en: Albania
fr: Albanie

en: Armenia
fr: Arménie

en: Netherlands Antilles
fr: Antilles néerlandaises

en: Antarctica
fr: Antarctique

en: Argentina
fr: Argentine

en: Reverse DNS
fr: DNS inverse

en: American Samoa
fr: Samoa américaines

en: Asia-Pacific Region
fr: Région Asie-Pacifique

en: Austria
fr: Autriche

en: Australia
fr: Australie

en: Aland Islands
fr: Aland, îles

en: Azerbaijan
fr: Azerbaïdjan

en: Bosnia and Herzegovina
fr: Bosnie-herzégovine

en: Barbados
fr: Barbade

en: Belgium
fr: Belgique

en: Burkina Faso
fr: Burkina faso

en: Bulgaria
fr: Bulgarie

en: Bahrain
fr: Bahreïn

en: Benin
fr: Bénin

en: Bermuda
fr: Bermudes

en: Brunei Darussalam
fr: Brunéi darussalam

en: Bolivia
fr: Bolivie

en: Brazil
fr: Brésil

en: Bhutan
fr: Bhoutan

en: Bouvet Island
fr: Bouvet, île

en: Belarus
fr: Bélarus

en: Cocos Islands
fr: Cocos (keeling), îles

en: Democratic Republic of Congo
fr: République Démocratique du Congo

en: Central African Republic
fr: Centrafricaine, république

en: Switzerland
fr: Suisse

en: Cote d'Ivoire
fr: Côte d'Ivoire

en: Cook Islands
fr: Cook, îles

en: Chile
fr: Chili

en: Cameroon
fr: Cameroun

en: China
fr: Chine

en: Colombia
fr: Colombie

en: Internic Commercial
fr: Internic commercial

en: Cooperatives
fr: Coopératives

en: Costa Rica
fr: Costa rica

en: Serbia and Montenegro
fr: Serbie Montenegro

en: Cape Verde
fr: Cap-vert

en: Christmas Island
fr: Christmas, île

en: Cyprus
fr: Chypre

en: Czech Republic
fr: Tchèque, république

en: East Germany
fr: Allemagne de l'Est

en: Germany
fr: Allemagne

en: Denmark
fr: Danemark

en: Dominica
fr: Dominique

en: Dominican Republic
fr: Dominicaine, république

en: Algeria
fr: Algérie

en: Ecuador
fr: Équateur

en: Educational Institution
fr: Institution éducative

en: Estonia
fr: Estonie

en: Egypt
fr: Égypte

en: Western Sahara
fr: Sahara occidental

en: Eritrea
fr: Érythrée

en: Spain
fr: Espagne

en: Ethiopia
fr: Éthiopie

en: European Union
fr: Union Européenne

en: Finland
fr: Finlande

en: Fiji
fr: Fidji

en: Falkland Islands
fr: Falkland, îles (malvinas)

en: Micronesia
fr: Micronésie, états fédérés de

en: Faroe Islands
fr: Féroé, îles

en: Great Britain
fr: Grande Bretagne

en: Grenada
fr: Grenade

en: Georgia
fr: Géorgie

en: French Guiana
fr: Guyane française

en: British Channel Isles
fr: Îles anglo-normandes

en: Greenland
fr: Groenland

en: Gambia
fr: Gambie

en: Guinea
fr: Guinée

en: Government
fr: Gouvernement

en: Equatorial Guinea
fr: Guinée équatoriale

en: Greece
fr: Grèce

en: S. Georgia and S. Sandwich Isles
fr: Géorgie du sud et les îles Sandwich du sud

en: Guinea-Bissau
fr: Guinée-bissau

en: Hong Kong
fr: Hong-kong

en: Heard and McDonald Islands
fr: Heard, île et McDonald, îles

en: Croatia
fr: Croatie

en: Haiti
fr: Haïti

en: Hungary
fr: Hongrie

en: Indonesia
fr: Indonésie

en: Ireland
fr: Irlande

en: Israel
fr: Israël

en: Isle of Man
fr: Île de Man

en: India
fr: Inde

en: Informational
fr: Informatif

en: British Indian Ocean Territory
fr: Océan indien, territoire britannique de l'

en: Iran
fr: Iran, république islamique d'

en: Iceland
fr: Islande

en: Italy
fr: Italie

en: Jamaica
fr: Jamaïque

en: Jordan
fr: Jordanie

en: Company Jobs
fr: Relatif au travail

en: Japan
fr: Japon

en: Kyrgyzstan
fr: Kirghizistan

en: Cambodia
fr: Cambodge

en: Comoros
fr: Comores

en: St. Kitts and Nevis
fr: Saint-kitts-et-nevis

en: North Korea
fr: Corée, république populaire démocratique de

en: South Korea
fr: Corée, république de

en: Kuwait
fr: Koweït

en: Cayman Islands
fr: Caïmanes, îles

en: Laos
fr: Lao, République Démocratique Populaire

en: Lebanon
fr: Liban

en: Saint Lucia
fr: Sainte-lucie

en: Sri Lanka
fr: Sri lanka

en: Liberia
fr: Libéria

en: Lithuania
fr: Lituanie

en: Latvia
fr: Lettonie

en: Libya
fr: Libyenne, jamahiriya arabe

en: Morocco
fr: Maroc

en: Moldova
fr: Moldova, république de

en: United States Medical
fr: Médical États-Unis

en: Marshall Islands
fr: Marshall, îles

en: Military
fr: Militaire

en: Macedonia
fr: Macédoine, l'ex-République Yougoslave de

en: Mongolia
fr: Mongolie

en: Macau
fr: Macao

en: Mobile Devices
fr: Périphériques mobiles

en: Northern Mariana Islands
fr: Mariannes du nord, îles

en: Mauritania
fr: Mauritanie

en: Malta
fr: Malte

en: Mauritius
fr: Maurice

en: Museums
fr: Musées

en: Mexico
fr: Mexique

en: Malaysia
fr: Malaisie

en: Namibia
fr: Namibie

en: Individual's Names
fr: Noms propres

en: New Caledonia
fr: Nouvelle-Calédonie

en: Internic Network
fr: Réseau Internic

en: Norfolk Island
fr: Norfolk, île

en: Nigeria
fr: Nigéria

en: Netherlands
fr: Pays-Bas

en: Norway
fr: Norvège

en: Nepal
fr: Népal

en: Niue
fr: Niué

en: New Zealand
fr: Nouvelle-Zélande

en: Internic Non-Profit Organization
fr: Internic Organisation non-lucrative

en: Peru
fr: Pérou

en: French Polynesia
fr: Polynésie française

en: Papua New Guinea
fr: Papouasie-nouvelle-Guinée

en: Poland
fr: Pologne

en: St. Pierre and Miquelon
fr: Saint-Pierre-et-Miquelon

en: Puerto Rico
fr: Porto Rico

en: Palestinian Territory
fr: Territoires Palestiniens

en: Palau
fr: Palaos

en: Reunion
fr: Réunion

en: Romania
fr: Roumanie

en: Old School ARPAnet
fr: Ancien ARPAnet

en: Serbia
fr: Serbie

en: Russian Federation
fr: Russie, fédération de

en: Saudi Arabia
fr: Arabie saoudite

en: Solomon Islands
fr: Salomon, îles

en: Sudan
fr: Soudan

en: Sweden
fr: Suède

en: Singapore
fr: Singapour

en: St. Helena
fr: Sainte-Hélène

en: Slovenia
fr: Slovénie

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
fr: Svalbard et île jan mayen

en: Slovak Republic
fr: Slovaquie

en: Sierra Leone
fr: Sierra Léone

en: San Marino
fr: Saint-Marin

en: Senegal
fr: Sénégal

en: Somalia
fr: Somalie

en: South Sudan
fr: Sud-Soudan

en: Sao Tome and Principe
fr: Sao Tomé-et-Principe

en: Former USSR
fr: Ex URSS

en: Syria
fr: Syrienne, république arabe

en: Turks and Caicos Islands
fr: Turks et caïques, îles

en: Chad
fr: Tchad

en: Internet Communication Services
fr: Services de communication téléphonique

en: French Southern Territories
fr: Terres australes françaises

en: Thailand
fr: Thaïlande

en: Tajikistan
fr: Tadjikistan

en: East Timor
fr: Timor-Leste

en: Turkmenistan
fr: Turkménistan

en: Tunisia
fr: Tunisie

en: Turkey
fr: Turquie

en: Travel and Tourism
fr: Voyage et tourisme

en: Trinidad and Tobago
fr: Trinité-et-Tobago

en: Taiwan
fr: Taïwan, province de chine

en: Tanzania
fr: Tanzanie, République-Unie de

en: Uganda
fr: Ouganda

en: United Kingdom
fr: Royaume-Uni

en: United States of America
fr: États-Unis

en: Uzbekistan
fr: Ouzbékistan

en: Vatican City State
fr: Saint-Siège (État de la Cité du Vatican)

en: St. Vincent and the Grenadines
fr: Saint-Vincent et les Grenadines

en: Venezuela
fr: Vénézuela

en: British Virgin Islands
fr: Îles Vierges Britanniques

en: US Virgin Islands
fr: Îles Vierges des États-Unis

en: Vietnam
fr: Viet Nam

en: Wallis and Futuna Islands
fr: Wallis et Futuna

en: Adult Entertainment
fr: Divertissements pour adultes

en: Yemen
fr: Yémen

en: Yugoslavia
fr: Yougoslavie

en: South Africa
fr: Afrique du Sud

en: Zambia
fr: Zambie

en: Couldn't connect to session bus
fr: Impossible de se connecter au bus de session

en: Failed to complete NameHasOwner
fr: Impossible de compléter NameHasOwner

en: Failed to complete Command
fr: Impossible de terminer la commande

en: remote access
fr: accès distant

en: plugin for remote access using DBUS
fr: greffon pour l'accès à distance en utilisant DBUS

en: Couldn't connect to session bus: %s
fr: Impossible de se connecter au bus: %s

en: Failed to acquire %s: %s
fr: Échec de l'acquisition de %s : %s

en: Character Chart
fr: Table de caractères

en: Bans
fr: Bannissements

en: Exempts
fr: Exceptions

en: Exempt
fr: Exception

en: Invites
fr: Invitations

en: Invite
fr: Inviter

en: Quiets
fr: Muets

en: Quiet
fr: Muet

note: poor way to get which is selected but it works
en: Copy mask
fr: Copier le masque

en: %s on %s by %s
fr: %s sur %s par %s

en: Copy entry
fr: Copier l'entrée

en: Not connected.
fr: Non connecté.

en: You must select some bans.
fr: Vous devez sélectionner des bannissements.

en: Are you sure you want to remove all listed items in %s?
fr: Voulez-vous vraiment enlever tous les éléments de %s ?

en: Mask
fr: Masque

en: From
fr: De

en: You can only open the Ban List window while in a channel tab.
fr: Vous pouvez ouvrir la fenêtre de la liste des bannissements uniquement lorsque vous vous trouvez dans un onglet de canal.

en: Ban List (%s) - %s
fr: Liste des bannissements (%s) - %s

en: Remove
fr: Enlever

en: Crop
fr: Scinder

en: Refresh
fr: Rafraîchir

en: Displaying %d/%d users on %d/%d channels.
fr: Affichage de %d/%d utilisateurs sur %d/%d canaux.

en: Select an output filename
fr: Choisir un nom de fichier de sortie

en: _Join Channel
fr: Re_joint le canal

en: _Copy Channel Name
fr: _Copie le nom du canal

en: Copy _Topic Text
fr: Copie le suje_t du canal

en: Channel List (%s) - %s
fr: Liste des canaux (%s) - %s

en: _Search
fr: _Recherche

en: _Download List
fr: _Télécharger

en: Save _List...
fr: Enregistrer la _liste…

note: =============================================================
en: Show only:
fr: Seuls les canaux

en: channels with
fr: ayant entre

en: to
fr: et

en: users.
fr: utilisateurs.

note: =============================================================
en: Look in:
fr: Chercher dans :

en: Channel name
fr: Nom du canal

note: =============================================================
en: Search type:
fr: Type de recherche :

en: Simple Search
fr: Recherche simple

en: Pattern Match (Wildcards)
fr: Recherche par motif (*)

en: Regular Expression
fr: Expression rationnelle

note: =============================================================
en: Find:
fr: Rechercher :

en: Send file to %s
fr: Envoyer le fichier à %s

note: unknown error
en: That file is not resumable.
fr: Ce fichier ne peut être repris.

en: Cannot access file: %s
    %s.
    Resuming not possible.
fr: Impossible d'accéder au fichier : %s
    %s.
    Reprise impossible.

en: File in download directory is larger than file offered. Resuming not possible.
fr: Le fichier dans le répertoire des téléchargements est plus gros que le fichier proposé. La reprise est impossible.

en: Cannot resume the same file from two people.
fr: Impossible de reprendre le même fichier en provenance de deux personnes différentes.

en: Uploads and Downloads - %s
fr: Envois et récupérations - %s

en: Status
fr: État

en: File
fr: Fichier

en: ETA
fr: Heure de fin estimée

en: Both
fr: Les deux

en: Uploads
fr: Envois

en: Downloads
fr: Récupérations

en: Details
fr: Détails

en: File:
fr: Fichier :

en: Address:
fr: Adresse :

en: Abort
fr: Interrompre

en: Accept
fr: Accepter

en: Resume
fr: Reprendre

en: Open Folder...
fr: Ouvrir le dossier…

en: DCC Chat List - %s
fr: Liste de conversations DCC - %s

en: Sent
fr: Envoyé

en: Start Time
fr: Heure de début

en: Add
fr: Ajouter

en: Delete
fr: Supprimer

en: Cancel
fr: Annuler

en: Save
fr: Enregistrer

en: Don't auto connect to servers
fr: Ne pas se connecter automatiquement aux serveurs

en: Use a different config directory
fr: Utiliser un répertoire de configuration différent

en: Don't auto load any plugins
fr: Ne charger aucun greffon automatiquement

en: Show plugin/script auto-load directory
fr: Afficher le répertoire de chargement automatique des greffons/scripts

en: Show user config directory
fr: Afficher le répertoire de configuration de l'utilisateur

en: Open an irc://server:port/channel?key URL
fr: Ouvrir une URL irc://server:port/channel?key

en: Execute command:
fr: Exécuter la commande :

en: Open URL or execute command in an existing HexChat
fr: Ouvrir l'URL ou exécuter la commande dans un HexChat existant

en: Begin minimized. Level 0=Normal 1=Iconified 2=Tray
fr: Démarré minimisé. 0=Normal 1=Minimisé 2=Dans l'icône d'état

en: level
fr: niveau

en: Show version information
fr: Afficher la version

en: Failed to open font:
    
    %s
fr: L'ouverture de la police a échoué :
    
    %s

en: Search buffer is empty.
fr: Le tampon de recherche est vide.

en: %d bytes
fr: %d octets

en: Network send queue: %d bytes
fr: File d'envoi du serveur : %d octets

en: The Run Command action runs the data in Data 1 as if it had been typed into the entry box where you pressed the key sequence. Thus it can contain text (which will be sent to the channel/person), commands or user commands. When run all \n characters in Data 1 are used to deliminate separate commands so it is possible to run more than one command. If you want a \ in the actual text run then enter \\
fr: La commande d'action Exécuter (Run) lance la donnée dans Data 1 telle que si elle avait été tapée dans la boîte de saisie dans laquelle vous pressez la séquence de touches. Ainsi elle peut contenir du texte (qui sera envoyé à la chaîne/personne), des commandes ou des commandes d'utilisateur. Lorsqu'elle est exécutée tous les caractères \n dans Données 1 sont utilisés pour délimiter les commandes séparées, afin qu'il soit possible de faire fonctionner davantage qu'une commande. Si vous voulez un \n dans le texte réel alors entrez \\

en: The Change Page command switches between pages in the notebook. Set Data 1 to the page you want to switch to. If Data 2 is set to anything then the switch will be relative to the current position. Set Data 1 to auto to switch to the page with the most recent and important activity (queries first, then channels with hilight, channels with dialogue, channels with other data)
fr: La page changements (Change Page) commande le basculement entre les pages du carnet. Si Donnée 2 est paramétrée à n'importe quoi alors le commutateur sera relatif à la position actuelle. Paramétrer Donnée 1 à auto afin de commuter vers la page ayant l'activité la plus récente et la plus fréquente (requêtes d'abord, puis canaux mis en évidence, canaux avec des dialogues, canaux avec d'autres données)

en: The Insert in Buffer command will insert the contents of Data 1 into the entry where the key sequence was pressed at the current cursor position
fr: La commande Insert in Buffer insérera le contenu de Données 1 dans la zone où la séquence de touches a été pressée à la position actuelle du curseur

en: The Scroll Page command scrolls the text widget up or down one page or one line. Set Data 1 to either Top, Bottom, Up, Down, +1 or -1.
fr: La commande Scroll Page fait défiler le widget textuel vers le haut ou vers le bas d'une page ou d'une ligne. Définir Data 1 soit à Top, Bottom, Up, Down, +1 ou -1.

en: The Set Buffer command sets the entry where the key sequence was entered to the contents of Data 1
fr: La commande Set Buffer met le contenu de Données 1 dans la zone où la séquence de touches a été pressée

en: The Last Command command sets the entry to contain the last command entered - the same as pressing up in a shell
fr: La commande Last Command met dans la zone la dernière commande entrée - même comportement que la flèche vers le haut du pavé numérique dans un interpréteur de commandes

en: The Next Command command sets the entry to contain the next command entered - the same as pressing down in a shell
fr: La commande Next Command met dans la zone la prochaine commande entrée - même comportement que la flèche vers le bas du pavé numérique dans un interpréteur de commandes

en: This command changes the text in the entry to finish an incomplete nickname or command. If Data 1 is set then double-tabbing in a string will select the last nick, not the next
fr: Cette commande change le texte de la zone de saisie pour compléter un pseudo ou une commande incomplet. Si Données 1 est défini, alors un double appui dans une chaîne sélectionnera le dernier pseudo, pas le suivant

en: This command scrolls up and down through the list of nicks. If Data 1 is set to anything it will scroll up, else it scrolls down
fr: Cette commande parcourt vers le haut ou le bas la liste des pseudonymes. Si Données 1 est défini elle parcourt vers le haut, sinon elle parcourt vers le bas

en: This command checks the last word entered in the entry against the replace list and replaces it if it finds a match
fr: Cette commande vérifie si le dernier mot saisi dans la zone est présent dans la liste de remplacements et le remplace si elle trouve une correspondance

en: This command moves the front tab left by one
fr: Cette commande déplace l'onglet de devant d'un cran vers la gauche

en: This command moves the front tab right by one
fr: Cette commande déplace l'onglet de devant d'un cran vers la droite

en: This command moves the current tab family to the left
fr: Cette commande déplace l'ensemble des onglets vers la gauche

en: This command moves the current tab family to the right
fr: Cette commande déplace l'ensemble des onglets vers la droite

en: Push input line into history but doesn't send to server
fr: Placer la ligne de saisie dans l'historique mais ne pas l'afficher sur le serveur

en: There was an error loading key bindings configuration
fr: Il y a eu une erreur au chargement de la configuration des raccourcis clavier

en: Select a row to get help information on its Action.
fr: Sélectionner une ligne pour obtenir des informations sur son action.

en: Keyboard Shortcuts - %s
fr: Raccourcis clavier - %s

en: Cannot write to that file.
fr: Impossible d'écrire dans ce fichier.

en: Cannot read that file.
fr: Impossible de lire ce fichier.

note: duplicate, ignore
en: That mask already exists.
fr: Ce masque existe déjà.

en: Private
fr: Privé

en: Unignore
fr: Ne plus ignorer

en: Are you sure you want to remove all ignores?
fr: Voulez-vous vraiment enlever tous les éléments à ignorer ?

en: Enter mask to ignore:
fr: Entrer le masque d'exclusion :

en: Ignore list - %s
fr: Liste d'ignorance - %s

en: Ignore Stats:
fr: Statistiques d'ignorance :

en: Channel:
fr: Canal :

en: Private:
fr: Privé :

en: Notice:
fr: Notice :

en: CTCP:
fr: CTCP :

en: Invite:
fr: Invite :

en: Add...
fr: Ajouter…

en: Channel name too short, try again.
fr: Le nom de canal est trop court, veuillez réessayer.

en: Connection Complete - %s
fr: Connexion complète - %s

en: Connection to %s complete.
fr: Connecté à %s.

en: In the server list window, no channel (chat room) has been entered to be automatically joined for this network.
fr: Dans la fenêtre de liste des serveurs, aucun canal (salon de conversation) n'a été entré pour être rejoint automatiquement sur ce réseau.

en: What would you like to do next?
fr: Que désirez-vous faire maintenant ?

en: _Nothing, I'll join a channel later.
fr: _Rien, je rejoindrai un canal plus tard.

en: _Join this channel:
fr: Re_joindre le canal :

en: If you know the name of the channel you want to join, enter it here.
fr: Si vous connaissez le nom du canal que vous désirez rejoindre, entrez-le ici.

en: O_pen the channel list.
fr: Ou_vrir la liste des canaux.

en: Retrieving the channel list may take a minute or two.
fr: Récupérer la liste des canaux peut prendre une minute ou deux.

en: _Always show this dialog after connecting.
fr: _Toujours afficher ce dialogue après la connexion.

en: Dialog with
fr: Dialoguer avec

en: Topic for %s is: %s
fr: Le sujet de %s est : %s

en: No topic is set
fr: Aucun sujet n'est défini

en: This server still has %d channels or dialogs associated with it. Close them all?
fr: Ce serveur comporte déjà %d canaux ou dialogues qui lui sont associés. Faut-il tous les fermer ?

en: Quit HexChat?
fr: Quitter HexChat ?

en: Don't ask next time.
fr: Ne plus me demander.

en: You are connected to %i IRC networks.
fr: Vous êtes connecté à %i réseaux IRC.

en: Are you sure you want to quit?
fr: Voulez-vous vraiment quitter ?

en: Some file transfers are still active.
fr: Des transferts de fichiers sont en cours.

en: _Minimize to Tray
fr: _Minimiser dans la barre d'état

en: Insert Attribute or Color Code
fr: Insérer un attribut ou un code de couleur

en: <b>Bold</b>
fr: <b>Gras</b>

en: <u>Underline</u>
fr: <u>Souligné</u>

en: <i>Italic</i>
fr: <i>Italique</i>

en: Colors 0-7
fr: Couleurs 0-7

en: Colors 8-15
fr: Couleurs 8-15

en: _Settings
fr: Paramètre_s

en: _Log to Disk
fr: Journa_liser sur le disque

en: _Reload Scrollback
fr: _Recharger le tampon

en: Strip _Colors
fr: Enlever les _couleurs

en: _Hide Join/Part Messages
fr: Cac_her les messages entrée/sortie

en: _Extra Alerts
fr: Al_ertes supplémentaires

en: Beep on _Message
fr: Biper sur les _messages

en: Blink Tray _Icon
fr: Faire clignoter l'_icône de barre d'état

en: Blink Task _Bar
fr: Faire clignoter la _barre des tâches

en: _Detach
fr: _Détacher

en: _Close
fr: _Fermer

en: User limit must be a number!
fr: La limite d'utilisateurs doit être un nombre !

en: Filter Colors
fr: Filtrer les couleurs

en: No outside messages
fr: Aucun message de l'extérieur

en: Topic Protection
fr: Protection du sujet (Topic)

en: Invite Only
fr: Invite seulement

en: Moderated
fr: Modéré

en: Ban List
fr: Liste des bannissements

en: Keyword
fr: Mot-clé

en: User Limit
fr: Limite d'utilisateurs

en: Enter new nickname:
fr: Entrer le nouveau pseudonyme :

en: No results found.
fr: Aucun résultat trouvé.

en: Search hit end or not found.
fr: Fin atteinte lors de la recherche ou non trouvé.

en: _Highlight all
fr: Mettre tout en _Surbrillance

en: Highlight all occurrences, and underline the current occurrence.
fr: Mettre en surbrillance toutes les occurrences et souligner l'occurrence actuelle.

en: Mat_ch case
fr: Sensible à la _casse

en: Perform a case-sensitive search.
fr: Réaliser une recherche sensible à la casse.

en: _Regex
fr: Expression _rationnelle

en: Regard search string as a regular expression.
fr: Traiter la chaîne de recherche comme une expression rationnelle.

en: Host unknown
fr: Hôte inconnu

en: Account unknown
fr: Compte inconnu

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Real Name:
fr: Nom réel :

en: User:
fr: Utilisateur :

en: Account:
fr: Compte :

en: Country:
fr: Pays :

en: Server:
fr: Serveur :

en: %u minutes ago
fr: il y a %u minutes

en: Last Msg:
fr: Dernier message :

en: Away Msg:
fr: Message d'absence :

en: %d nicks selected.
fr: %d pseudonymes sélectionnés.

en: The Menubar is now hidden. You can show it again by pressing Control+F9 or right-clicking in a blank part of the main text area.
fr: La barre de menu est maintenant masquée. Vous pouvez l'afficher en appuyant sur Contrôle+F9 ou en faisant un clic droit sur une zone vide de la fenêtre principale.

en: Open Link in Browser
fr: Ouvrir le lien dans un navigateur

en: Copy Selected Link
fr: Copier le lien sélectionné

en: Join Channel
fr: Rejoindre le canal

en: Part Channel
fr: Partir du canal

en: Cycle Channel
fr: Cycler canal

en: _Autojoin
fr: Rejoindre _automatiquement

en: Autojoin Channel
fr: Rejoindre le canal automatiquement

en: _Auto-Connect
fr: Connexion _automatique

en: User menu - %s
fr: Menu utilisateur - %s

note: sep
en: Edit This Menu
fr: Éditer ce menu

en: Marker line disabled.
fr: Ligne de repérage désactivée.

en: Marker line never set.
fr: Ligne de repérage jamais définie.

en: Marker line reset manually.
fr: Ligne de repérage repositionnée manuellement.

en: Marker line reset because exceeded scrollback limit.
fr: Ligne de repérage repositionnée à cause de la limite de défilement.

en: Marker line reset by CLEAR command.
fr: Ligne de repérage repositionnée avec la commande CLEAR.

en: Marker line state unknown.
fr: État de la ligne de repérage inconnu.

en: Retrieve channel list
fr: Récupérer la liste des canaux

en:  has been build without plugin support.
fr: a été compilé sans prise en charge des greffons.

en: User Commands - Special codes:
    
    %c  =  current channel
    %e  =  current network name
    %m  =  machine info
    %n  =  your nick
    %t  =  time/date
    %v  =  HexChat version
    %2  =  word 2
    %3  =  word 3
    &2  =  word 2 to the end of line
    &3  =  word 3 to the end of line
    
    eg:
    /cmd john hello
    
    %2 would be "john"
    &2 would be "john hello".
fr: Commandes utilisateur - Codes d'échappement :
    
    %c  =  canal actuel
    %e  =  nom du réseau actuel
    %m  =  informations de la machine
    %n  =  votre pseudo
    %t  =  heure/date
    %v  =  version de HexChat
    %2  =  mot 2
    %3  =  mot 3
    &2  =  du 2ème mot à la fin de la ligne
    &3  =  du 3ème mot à la fin de la ligne
    
    exemple :
    /cmd yves bonjour
    
    %2 sera "yves"
    &2 sera "yves bonjour".

en: Userlist Buttons - Special codes:
    
    %a  =  all selected nicks
    %c  =  current channel
    %e  =  current network name
    %h  =  selected nick's hostname
    %m  =  machine info
    %n  =  your nick
    %s  =  selected nick
    %t  =  time/date
    %u  =  selected users account
fr: Boutons de la liste d'utilisateurs - codes spéciaux :
    
    %a = tous les pseudos sélectionnés
    %c = canal actuel
    %e = nom du réseau actuel
    %h = hôte des pseudos sélectionnés
    %m = informations sur la machine
    %n = votre pseudo
    %s = pseudo sélectionné
    %t = date et heure
    %u = nom de compte des pseudos sélectionnés

en: Dialog Buttons - Special codes:
    
    %a  =  all selected nicks
    %c  =  current channel
    %e  =  current network name
    %h  =  selected nick's hostname
    %m  =  machine info
    %n  =  your nick
    %s  =  selected nick
    %t  =  time/date
    %u  =  selected users account
fr: Boutons de dialogue - codes spéciaux :
    
    %a = tous les pseudos sélectionnés
    %c = canal actuel
    %e = nom du réseau actuel
    %h = hôte du pseudo sélectionné
    % = informations sur la machine
    %n = votre pseudo
    %s = pseudo sélectionné
    %t = date et heure
    %u = nom de compte du pseudo sélectionné

en: CTCP Replies - Special codes:
    
    %d  =  data (the whole ctcp)
    %e  =  current network name
    %m  =  machine info
    %s  =  nick who sent the ctcp
    %t  =  time/date
    %2  =  word 2
    %3  =  word 3
    &2  =  word 2 to the end of line
    &3  =  word 3 to the end of line
fr: Réponses CTCP - Codes d'échappement :
    
    %d  =  données (toute la réponse CTCP)
    %e  =  réseau actuel
    %m  =  informations sur la machine
    %s  =  pseudo ayant envoyé le CTCP
    %t  =  date/heure
    %2  =  2e mot
    %3  =  3e mot
    &2  =  du 2e mot à la fin de la ligne
    &3  =  du 3e mot à la fin de la ligne

en: URL Handlers - Special codes:
    
    %s  =  the URL string
    
    Putting a ! in front of the command
    indicates it should be sent to a
    shell instead of HexChat
fr: Gestionnaire d'URL - Codes d'échappement :
    
    %s  =  la chaîne URL
    
    Si vous mettez un ! devant la commande
    cela signifie qu'elle sera envoyée
    au terminal plutôt qu'à HexChat.

en: User Defined Commands - %s
fr: Commandes définies par l'utilisateur - %s

en: Userlist Popup menu -  %s
fr: Menu contextuel de la liste des utilisateurs - %s

en: Replace - %s
fr: Remplacer - %s

en: Replace with
fr: Remplacer par

en: URL Handlers - %s
fr: Gestionnaires d'URL - %s

en: Userlist buttons - %s
fr: Boutons de la liste des utilisateurs - %s

en: Dialog buttons - %s
fr: Boutons de dialogue - %s

en: CTCP Replies - %s
fr: Réponses CTCP - %s

en: Network Li_st
fr: Li_ste des réseaux

en: _New
fr: _Nouveau

en: Server Tab
fr: Onglet de serveur

en: Channel Tab
fr: Onglet de canal

en: Server Window
fr: Fenêtre de serveur

en: Channel Window
fr: Fenêtre de canal

en: _Load Plugin or Script
fr: _Charger un greffon ou un script

en: _Quit
fr: _Quitter

note: 15
en: _View
fr: _Vue

en: _Menu Bar
fr: Barre de _menu

en: _Topic Bar
fr: Barre de suje_t

en: _User List
fr: Liste d'_utilisateurs

en: U_ser List Buttons
fr: Boutons de la liste des utili_sateurs

en: M_ode Buttons
fr: Boutons de m_ode

en: _Channel Switcher
fr: Sélecteur de _canaux

en: _Tabs
fr: _Onglets

en: T_ree
fr: _Arbre

en: _Network Meters
fr: _Indicateurs du réseau

en: Off
fr: Aucun

en: Graph
fr: Graphique

en: _Fullscreen
fr: _Plein écran

en: _Server
fr: _Serveur

en: _Disconnect
fr: Se _déconnecter

en: _Reconnect
fr: Se _reconnecter

en: _Join a Channel
fr: Re_joindre un canal

en: Channel _List
fr: _Liste des canaux

en: Marked _Away
fr: Se marquer _absent

en: _Usermenu
fr: Menu de l'_utilisateur

note: 40
en: S_ettings
fr: _Paramètres

en: _Preferences
fr: _Préférences

en: Auto Replace
fr: Remplacement automatique

en: CTCP Replies
fr: Réponses CTCP

en: Dialog Buttons
fr: Boutons de dialogue

en: Keyboard Shortcuts
fr: Raccourcis clavier

en: Text Events
fr: Événements textuels

en: URL Handlers
fr: Gestionnaires d'URL

en: User Commands
fr: Commandes utilisateur

en: User List Buttons
fr: Boutons de la liste des utilisateurs

en: User List Popup
fr: Menu contextuel de la liste des utilisateurs

note: 52
en: _Window
fr: _Fenêtre

en: _Ban List
fr: Liste des _bannissements

en: Direct Chat
fr: Conversation directe

en: File _Transfers
fr: _Transferts de fichiers

en: Friends List
fr: Liste d'amis

en: Ignore List
fr: Liste d'ignorance

en: _Plugins and Scripts
fr: _Greffons et scripts

en: _Raw Log
fr: Journal b_rut

note: 61
en: _URL Grabber
fr: Récupération d'_URL

en: Reset Marker Line
fr: Repositionner la ligne de repérage

en: Move to Marker Line
fr: Aller à la ligne de repérage

en: _Copy Selection
fr: _Copier la sélection

en: C_lear Text
fr: _Effacer le texte

en: Save Text
fr: Enregistrer le texte

en: Search
fr: Recherche

en: Search Text
fr: Rechercher du texte

en: Search Next
fr: Chercher le suivant

en: Search Previous
fr: Chercher le précédent

en: _Help
fr: _Aide

note: 74
en: _Contents
fr: _Contenu

en: _About
fr: À _propos

en: _Attach
fr: _Attacher

en: Name
fr: Nom

en: Last Seen
fr: Dernière apparition

en: Offline
fr: Déconnecté

en: Never
fr: Jamais

en: %d minutes ago
fr: il y a %d minutes

en: An hour ago
fr: Il y a une heure

en: %d hours ago
fr: il y a %d heures

en: Online
fr: Connecté

en: Enter nickname to add:
fr: Entrer le pseudonyme à ajouter :

en: Notify on these networks:
fr: Notifier depuis les réseaux suivants :

en: Comma separated list of networks is accepted.
fr: Une liste de réseaux séparés par une virgule est acceptée.

en: Friends List - %s
fr: Liste d'amis - %s

en: Open Dialog
fr: Ouvrir la fenêtre de dialogue

en: Highlighted message from: %s (%s)
fr: Message en surbrillance de : %s (%s)

en: Channel message from: %s (%s)
fr: Message de canal de : %s (%s)

en: File offer from: %s (%s)
fr: Proposition de fichier de : %s (%s)

en: Invited to channel by: %s (%s)
fr: Invité sur le canal par : %s (%s)

en: Notice from: %s (%s)
fr: Notification depuis : %s (%s)

en: Private message from: %s (%s)
fr: Message privé de : %s (%s)

en: Connected to %u networks and %u channels - %s
fr: Connecté à %u réseau(x) et %u canal(aux) - %s

en: _Restore Window
fr: _Restaurer la fenêtre

en: _Hide Window
fr: Cac_her la Fenêtre

en: _Blink on
fr: _Clignoter lors des

en: Channel Message
fr: Messages de canaux

en: Private Message
fr: Messages privés

en: Highlighted Message
fr: Messages en surbrillance

note: blink_item (BIT_FILEOFFER, submenu, _("File Offer"));
en: _Change status
fr: _Changer d'état

en: _Away
fr: _Absent

en: _Back
fr: _Retour

en: Highlighted message from: %s (%s) - %s
fr: Message en surbrillance de : %s (%s) - %s

en: %u highlighted messages, latest from: %s (%s) - %s
fr: %u messages en surbrillance, le dernier de : %s (%s) - %s

en: Channel message from: %s (%s) - %s
fr: Message de canal de : %s (%s) - %s

en: %u channel messages. - %s
fr: %u messages de canal. - %s

en: Private message from: %s (%s) - %s
fr: Message privé de : %s (%s) - %s

en: %u private messages, latest from: %s (%s) - %s
fr: %u messages privés, le dernier de : %s (%s) - %s

en: File offer from: %s (%s) - %s
fr: Proposition de fichier de : %s (%s) - %s

en: %u file offers, latest from: %s (%s) - %s
fr: %u propositions de fichier, la dernière de : %s (%s) - %s

en: Select a Plugin or Script to load
fr: Sélectionner un greffon ou un script à charger

en: Plugins and Scripts - %s
fr: Greffons et scripts - %s

en: _Load...
fr: _Charger…

en: _Unload
fr: _Décharger

en: _Reload
fr: _Recharger

en: Save As...
fr: Enregistrer sous…

en: Raw Log (%s) - %s
fr: Journal brut (%s) - %s

en: Clear Raw Log
fr: Effacer le journal brut

en: New Network
fr: Nouveau réseau

en: Really remove network "%s" and all its servers?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer le réseau « %s » et tous ses serveurs ?

en: User name cannot be left blank.
fr: Le nom d'utilisateur ne peut être vide.

en: You cannot have an empty nick name.
fr: Vous ne pouvez pas avoir un pseudonyme vide.

en: You must have two unique nick names.
fr: Vous devez avoir deux pseudonymes uniques.

en: The way you identify yourself to the server. For custom login methods use connect commands.
fr: La façon qui permet de vous identifier sur le serveur. Pour des méthodes d'identification personnalisées, utilisez des commandes de connexion.

en: Edit %s - %s
fr: Édition %s - %s

en: Servers
fr: Serveurs

en: Autojoin channels
fr: Joindre automatiquement ces canaux

en: Connect commands
fr: Commandes de connexion

en: %n=Nick name
    %p=Password
    %r=Real name
    %u=User name
fr: %n=Pseudonyme
    %p=Mot de passe
    %r=Nom réel
    %u=Nom d'utilisateur

en: Key (Password)
fr: Clé (Mot de passe)

en: _Edit
fr: _Éditer

en: Connect to selected server only
fr: Ne se connecter qu'aux serveurs sélectionnés

en: Don't cycle through all the servers when the connection fails.
fr: Ne pas passer au serveur suivant lorsque la connexion échoue.

en: Connect to this network automatically
fr: Se connecter à ce réseau automatiquement

en: Bypass proxy server
fr: Ne pas utiliser le serveur mandataire

en: Use SSL for all the servers on this network
fr: Utiliser SSL pour tous les serveurs de ce réseau

en: Accept invalid SSL certificates
fr: Accepter les certificats SSL non valides

en: Use global user information
fr: Utiliser les informations utilisateur globales

en: _Nick name:
fr: _Pseudonyme :

en: Second choice:
fr: Second choix :

en: Rea_l name:
fr: Nom _réel :

en: _User name:
fr: Nom d'_utilisateur :

en: Login method:
fr: Méthode d'identification :

en: Password:
fr: Mot de passe :

en: Password used for login. If in doubt, leave blank.
fr: Le mot de passe utilisé pour se connecter. En cas de doute, le laisser blanc.

en: Character set:
fr: Jeu de caractères :

en: Network List - %s
fr: Liste des réseaux - %s

en: User Information
fr: Informations utilisateur

en: Third choice:
fr: Troisième choix :

en: Networks
fr: Réseaux

en: Skip network list on startup
fr: Sauter la liste des réseaux au démarrage

en: Show favorites only
fr: Montrer uniquement les favoris

en: _Edit...
fr: Édit_er…

en: _Sort
fr: _Trier

en: Sorts the network list in alphabetical order. Use Shift+Up and Shift+Down keys to move a row.
fr: Trie la liste des réseaux par ordre alphabétique. Utiliser les touches Maj+Haut et Maj+Bas pour déplacer une ligne.

en: _Favor
fr: _Favori

en: Mark or unmark this network as a favorite.
fr: Mettre ou enlever ce réseau des favoris.

en: C_onnect
fr: C_onnecter

en: Afrikaans
fr: Sud-Africain

en: Albanian
fr: Albanais

en: Amharic
fr: Amharique

en: Asturian
fr: Asturien

en: Azerbaijani
fr: Azerbaïdjanais

en: Belarusian
fr: Biélorusse

en: Bulgarian
fr: Bulgare

en: Chinese (Simplified)
fr: Chinois (Simplifié)

en: Chinese (Traditional)
fr: Chinois (Traditionnel)

en: Czech
fr: Tchèque

en: Danish
fr: Danois

en: Dutch
fr: Néerlandais

en: English (British)
fr: Anglais (Royaume-Uni)

en: English
fr: Anglais

en: Estonian
fr: Estonien

en: Finnish
fr: Finnois

en: French
fr: Français

en: Galician
fr: Galicien

en: German
fr: Allemand

en: Greek
fr: Grec

en: Hindi
fr: Hindou

en: Hungarian
fr: Hongrois

en: Indonesian
fr: Indonésien

en: Italian
fr: Italien

en: Japanese
fr: Japonais

en: Korean
fr: Coréen

en: Latvian
fr: Lettonien

en: Lithuanian
fr: Lituanien

en: Macedonian
fr: Macédonien

en: Malay
fr: Malais

en: Norwegian (Bokmal)
fr: Norvégien (Bokmal)

en: Norwegian (Nynorsk)
fr: Norvégien (Nynorsk)

en: Polish
fr: Polonais

en: Portuguese
fr: Portugais

en: Portuguese (Brazilian)
fr: Portugais (du Brésil)

en: Russian
fr: Russe

en: Serbian
fr: Serbe

en: Slovak
fr: Slovaque

en: Slovenian
fr: Slovène

en: Spanish
fr: Espagnol

en: Swedish
fr: Suédois

en: Thai
fr: Thaï

en: Turkish
fr: Turc

en: Ukrainian
fr: Ukrainien

en: Vietnamese
fr: Vietnamien

en: Walloon
fr: Wallon

en: General
fr: Général

en: Language:
fr: Langue :

en: Main font:
fr: Police principale :

en: Font:
fr: Police :

en: Text Box
fr: Zone de texte

en: Colored nick names
fr: Colorer les pseudonymes

en: Give each person on IRC a different color
fr: Attribuer une couleur différente à chaque personne sur l'IRC

en: Indent nick names
fr: Indenter les pseudonymes

en: Make nick names right-justified
fr: Afficher les pseudonymes en les justifiant à droite

en: Show marker line
fr: Afficher la ligne de repérage

en: Insert a red line after the last read text.
fr: Insérer une ligne rouge après le dernier texte lu.

en: Background image:
fr: Image d'arrière-plan :

en: Transparency Settings
fr: Paramètres de transparence

en: Window opacity:
fr: Opacité de la fenêtre :

en: Timestamps
fr: Horodatage

en: Enable timestamps
fr: Activer l'horodatage

en: Timestamp format:
fr: Format de l'horodatage :

en: See the strftime MSDN article for details.
fr: Voir l'article MSDN de strftime pour plus de détails.

en: See the strftime manpage for details.
fr: Voir la page de manuel de strftime pour plus de détails.

en: Title Bar
fr: Barre de titre

en: Show channel modes
fr: Afficher le mode du canal

en: Show number of users
fr: Afficher le nombre d'utilisateurs

en: Last-spoke order
fr: Le dernier ayant parlé d'abord

en: Input Box
fr: Boîte de saisie

en: Use the text box font and colors
fr: Utiliser la police et les couleurs de la zone de texte

en: Render colors and attributes
fr: Couleurs de rendu et attributs

en: Show nick box
fr: Afficher la boite de pseudonyme

en: Show user mode icon in nick box
fr: Afficher l'icône utilisateur dans la liste des pseudos

en: Spell checking
fr: Vérification orthographique

en: Dictionaries to use:
fr: Dictionnaire à utiliser :

en: Use language codes (as in "%LOCALAPPDATA%\enchant\myspell\dicts").
    Separate multiple entries with commas.
fr: Utiliser des codes de langues (comme dans « %LOCALAPPDATA%\enchant\myspell\dicts »).
    Séparer les entrées multiples avec des virgules.

en: Use language codes. Separate multiple entries with commas.
fr: Utiliser des codes de langue. Séparer les entrées multiples avec des virgules.

en: Nick Completion
fr: Complétion des pseudonymes

en: Nick completion suffix:
fr: Suffixe pour la complétion des pseudonymes :

en: Nick completion sorted:
fr: Tri de la complétion des pseudonymes :

en: Nick completion amount:
fr: Maximum pour la complétion de pseudonymes :

en: Threshold of nicks to start listing instead of completing
fr: Lister les pseudonymes au lieu de les compléter au-delà de ce seuil

en: nicks.
fr: pseudonymes.

en: Graphical
fr: Graphique

en: A-Z, ops first
fr: A-Z, les opérateurs en premier

en: Z-A, ops last
fr: Z-A, les opérateurs en dernier

en: Unsorted
fr: Non classé

en: Left (upper)
fr: Gauche (en haut)

en: Left (lower)
fr: Gauche (en bas)

en: Right (upper)
fr: Droite (en haut)

en: Right (lower)
fr: Droite (en bas)

en: Top
fr: Haut

en: Bottom
fr: Bas

en: Hidden
fr: Masqués

en: User List
fr: Liste d'Utilisateurs

en: Show hostnames in user list
fr: Afficher les noms d'hôtes dans la liste des utilisateurs

en: Use the Text box font and colors
fr: Utiliser la police et les couleurs de la boîte de texte

en: Show icons for user modes
fr: Afficher des icônes pour les modes utilisateurs

en: Use graphical icons instead of text symbols in the user list.
fr: Afficher des icônes plutôt que du texte dans la liste des utilisateurs.

en: Color nicknames in userlist
fr: Colorer les pseudonymes de la liste d'utilisateurs

en: Will color nicknames the same as in chat.
fr: Les pseudonymes seront de la même couleur que dans la zone de conversation.

en: Show user count in channels
fr: Afficher le nombre d'utilisateurs dans les canaux

en: User list sorted by:
fr: Liste des utilisateurs classée par :

en: Show user list at:
fr: Position de la liste des utilisateurs :

en: Away Tracking
fr: Suivi de l'absence

en: Track the away status of users and mark them in a different color
fr: Suivre le statut d'absence des utilisateurs et les afficher dans une couleur différente

en: On channels smaller than:
fr: Sur les canaux plus petits que :

en: Action Upon Double Click
fr: Action sur un double clic

en: Extra Gadgets
fr: Gadgets supplémentaires

en: Lag meter:
fr: Mesure de latence :

en: Throttle meter:
fr: Afficher le limiteur :

en: Windows
fr: Fenêtres

en: Tabs
fr: Onglets

en: Always
fr: Toujours

en: Only requested tabs
fr: Uniquement les onglets nécessaires

en: Automatic
fr: Automatique

en: In an extra tab
fr: Dans un onglet supplémentaire

en: In the front tab
fr: Dans l'onglet courant

note: 0 tabs 1 reserved
en: Tree
fr: Arbre

note: {ST_HEADER,	N_("Channel Switcher"),0,0,0},
en: Switcher type:
fr: Type de liste des canaux :

en: Open an extra tab for server messages
fr: Ouvrir un onglet supplémentaire pour les messages du serveur

en: Open a new tab when you receive a private message
fr: Ouvrir un nouvel onglet lors de la réception de message privé

en: Sort tabs in alphabetical order
fr: Trier les onglets par ordre alphabétique

en: Show icons in the channel tree
fr: Afficher des icônes dans l'arbre des canaux

en: Show dotted lines in the channel tree
fr: Afficher des lignes en pointillé dans l'arbre des canaux

en: Scroll mouse-wheel to change tabs
fr: Tourner la molette de la souris pour changer d'onglet

en: Middle click to close tab
fr: Clic du milieu pour fermer l'onglet

en: Smaller text
fr: Texte plus petit

en: Focus new tabs:
fr: Focus sur les nouveaux onglets :

en: Placement of notices:
fr: Affichage des notifications (notices) :

en: Show channel switcher at:
fr: Position de la liste des canaux :

en: Shorten tab labels to:
fr: Réduire les étiquettes des onglets à :

en: letters.
fr: lettres.

en: Tabs or Windows
fr: Onglets ou fenêtres

en: Open channels in:
fr: Ouvrir les canaux dans :

en: Open dialogs in:
fr: Ouvrir les boîtes de dialogue dans :

en: Open utilities in:
fr: Ouvrir les utilitaires dans :

en: Open DCC, Ignore, Notify etc, in tabs or windows?
fr: Faut-il DCC, Ignore, Notify, etc., dans des onglets ou des fenêtres ?

en: Scrollback
fr: Tampon

en: Ask for confirmation
fr: Demander confirmation

en: Ask for download folder
fr: Demander le dossier de téléchargement

en: Save without interaction
fr: Sauver automatiquement

en: Files and Directories
fr: Fichiers et répertoires

en: Auto accept file offers:
fr: Accepter automatiquement les propositions de fichiers :

en: Download files to:
fr: Télécharger les fichiers vers :

en: Move completed files to:
fr: Déplacer les fichiers complets vers :

en: Save nick name in filenames
fr: Enregistrer le pseudonyme dans les noms de fichiers

en: Auto Open DCC Windows
fr: Ouvrir automatiquement les fenêtres DCC

en: Send window
fr: Fenêtre d'envoi

en: Receive window
fr: Fenêtre de réception

en: Chat window
fr: Fenêtre de conversation

en: Maximum File Transfer Speeds (Byte per Second)
fr: Vitesses de transfert de fichiers maximales (octets par seconde)

en: One upload:
fr: Par envoi :

en: Maximum speed for one transfer
fr: Vitesse maximale pour un transfert

en: One download:
fr: Par téléchargement :

en: All uploads combined:
fr: Tous les transferts combinés :

en: Maximum speed for all files
fr: Vitesse maximale pour tous les fichiers

en: All downloads combined:
fr: Tous les téléchargements combinés :

en: Alerts
fr: Alertes

en: Show notifications on:
fr: Afficher les notifications pour :

en: Blink tray icon on:
fr: Faire clignoter l'icône de barre d'état pour :

en: Blink task bar on:
fr: Faire clignoter la barre des tâches pour :

en: Make a beep sound on:
fr: Émettre un bip pour :

en: Play the "Instant Message Notification" system sound upon the selected events
fr: Jouer le son système « Notification de messagerie instantanée » quand les événements sélectionnés surviennent

en: Play "message-new-instant" from the freedesktop.org sound theme upon the selected events
fr: Jouer « message-new-instant » depuis le thème de sons freedesktop.org quand les événements  sélectionnés surviennent

en: Play a GTK beep upon the selected events
fr: Jouer un bip GTK sur les événements sélectionnés

en: Omit alerts when marked as being away
fr: Passer les alertes quand vous êtes absent

en: Omit alerts while the window is focused
fr: Omettre les alertes quand la fenêtre est focalisée

en: Tray Behavior
fr: Comportement de la barre d'état

en: Enable system tray icon
fr: Activer l'icône de barre d'état

en: Minimize to tray
fr: Réduire dans la barre d'icônes

en: Close to tray
fr: Fermer dans la barre d'icônes

en: Automatically mark away/back
fr: Gérer le statut absent/présent automatiquement

en: Automatically change status when hiding to tray.
fr: Automatiquement changer d'état en cachant l'application dans la barre de tâches.

en: Only show notifications when hidden or iconified
fr: Afficher les notifications uniquement en mode masqué ou iconifié

en: Highlighted Messages
fr: Messages en surbrillance

en: Highlighted messages are ones where your nickname is mentioned, but also:
fr: Les messages en surbrillance sont ceux où apparait votre pseudo, mais aussi :

en: Extra words to highlight:
fr: Mots déclenchant une surbrillance :

en: Nick names not to highlight:
fr: Pseudos à ne pas mettre en surbrillance :

en: Nick names to always highlight:
fr: Pseudos à toujours mettre en surbrillance :

en: Separate multiple words with commas.
    Wildcards are accepted.
fr: Séparer les mots avec une virgule.
    Les jokers sont acceptés.

en: Bounce dock icon on:
fr: Faire rebondir l'icône du dock pour :

en: Default Messages
fr: Messages par défaut

en: Quit:
fr: Quitter :

en: Leave channel:
fr: Quitter le canal :

en: Away:
fr: Absent :

en: Away
fr: Absent

en: Show away once
fr: N'afficher qu'une seule fois le message d'absence

en: Show identical away messages only once.
fr: Afficher des messages d'absence identique une seule fois.

en: Automatically unmark away
fr: Enlever la marque d'absence automatiquement

en: Unmark yourself as away before sending messages.
fr: Vous sortir du mode absent avant d'envoyer des messages.

en: Miscellaneous
fr: Autres

en: Display MODEs in raw form
fr: Afficher les MODEs sous forme brute

en: WHOIS on notify
fr: WHOIS sur les notifications

en: Sends a /WHOIS when a user comes online in your notify list.
fr: Envoyer un /WHOIS quand un utilisateur arrive, et qu'il est dans votre liste de notification.

en: Hide join and part messages
fr: Cacher les messages d'entrée et de sortie

en: Hide channel join/part messages by default.
fr: Cacher les messages d'entrée/sortie par défaut.

en: Hide nick change messages
fr: Cacher les messages de changement de pseudonyme

en: *!*@*.host
fr: *!*@*.hôte

en: *!*@domain
fr: *!*@domaine

en: *!*user@*.host
fr: *!*utilisateur@*.hôte

en: *!*user@domain
fr: *!*utilisateur@domaine

en: Auto Copy Behavior
fr: Comportement de la copie automatique

en: Automatically copy selected text
fr: Copie automatiquement le texte sélectionné

en: Copy selected text to clipboard when left mouse button is released. Otherwise, Ctrl+Shift+C will copy the selected text to the clipboard.
fr: Copier le texte sélectionné vers le presse-papiers quand le bouton gauche de la souris est relâché. Autrement, Ctrl+Maj+C copie le texte sélectionné vers le presse-papiers.

en: Automatically include timestamps
fr: Automatiquement inclure l'horodatage

en: Automatically include timestamps in copied lines of text. Otherwise, include timestamps if the Shift key is held down while selecting.
fr: Automatiquement inclure l'horodatage dans les lignes de texte copiées. Sinon, inclure l'horodatage lorsque la touche Maj est pressée pendant la sélection.

en: Automatically include color information
fr: Ajouter automatiquement les informations de couleur

en: Automatically include color information in copied lines of text.  Otherwise, include color information if the Ctrl key is held down while selecting.
fr: Inclure automatiquement les informations de couleur dans les lignes de texte copiées. Autrement, inclure les informations de couleur si la touche Ctrl est pressée lors de la sélection.

en: Real name:
fr: Nom réel :

en: Alternative fonts:
fr: Police alternative :

en: Separate multiple entries with commas without spaces before or after.
fr: Séparer plusieurs entrées avec des virgules sans espaces avant ou après la virgule.

en: Display lists in compact mode
fr: Afficher des listes compactes

en: Use less spacing between user list/channel tree rows.
fr: Utiliser moins d'espace entre la liste des utilisateurs et l'arbre des canaux.

en: Use server time if supported
fr: Utiliser le temps serveur si pris en charge

en: Display timestamps obtained from server if it supports the time-server extension.
fr: Afficher les horodatages obtenus depuis le serveur s'il prend en charge l'extension serveur de temps.

en: Automatically reconnect to servers on disconnect
fr: Automatiquement se reconnecter aux serveurs en cas de déconnexion

en: Auto reconnect delay:
fr: Délai de reconnexion automatique :

en: Auto join delay:
fr: Délai pour rejoindre les canaux :

en: Ban Type:
fr: Type de bannissement :

en: Attempt to use this banmask when banning or quieting. (requires irc_who_join)
fr: Essayer d'utiliser ce masque de bannissement en banissant ou en rendant muet (requiert irc_who_join).

en: Logging
fr: Journalisation

en: Display scrollback from previous session
fr: Afficher le tampon de la session précédente

en: Scrollback lines:
fr: Lignes de défilement :

en: Enable logging of conversations to disk
fr: Activer l'enregistrement des conversations

en: Log filename:
fr: Nom du fichier journal :

en: %s=Server %c=Channel %n=Network.
fr: %s=Serveur %c=Canal %n=Réseau.

en: Insert timestamps in logs
fr: Insérer l'horodatage dans les journaux

en: Log timestamp format:
fr: Format de l'horodatage du journal :

en: Enable logging of URLs to disk
fr: Activer l'enregistrement des URLs

en: Enable URL grabber
fr: Activer la récupération d'URL

en: Maximum number of URLs to grab:
fr: Nombre maximum d'URL à récupérer :

en: (Disabled)
fr: (Désactivé)

en: All connections
fr: Toutes les connexions

en: IRC server only
fr: Serveur IRC seulement

en: DCC only
fr: DCC seulement

en: Your Address
fr: Votre adresse

en: Bind to:
fr: Lier à :

en: Only useful for computers with multiple addresses.
fr: N'est utile que pour les ordinateurs ayant plusieurs adresses.

en: File Transfers
fr: Transferts de fichiers

en: Get my address from the IRC server
fr: Obtenir mon adresse depuis le serveur IRC

en: Asks the IRC server for your real address. Use this if you have a 192.168.*.* address!
fr: Demander au serveur IRC votre adresse réelle. À utiliser si vous avez une adresse du style 192.168.*.* !

en: DCC IP address:
fr: Adresse IP DCC :

en: Claim you are at this address when offering files.
fr: Prétendre que vous êtes à cette adresse quand vous proposez des fichiers.

en: First DCC listen port:
fr: Premier port d'écoute DCC :

en: Last DCC listen port:
fr: Dernier port d'écoute DCC :

en: !Leave ports at zero for full range.
fr: Laisser les ports à zéro pour la plage complète.

en: Proxy Server
fr: Serveur mandataire (proxy)

en: Hostname:
fr: Nom d'hôte :

en: Port:
fr: Port :

en: Type:
fr: Type :

en: Use proxy for:
fr: Utiliser le serveur mandataire (proxy) pour :

en: Proxy Authentication
fr: Authentification par le proxy

en: Use authentication (HTTP or SOCKS5 only)
fr: Utiliser l'authentification (HTTP ou SOCKS5 uniquement)

en: Username:
fr: Nom d'utilisateur :

en: Identd Server
fr: Serveur Identd

en: Enabled
fr: Activé

en: Server will respond with the networks username
fr: Le serveur répondra par le nom d'utilisateur de réseaux

en: You must have permissions to listen on this port. If not 113 (0 defaults to this) then you must configure port-forwarding.
fr: Vous devez avoir les permissions pour écouter sur ce port. Si sa valeur n'est pas 113 (0 renvoie à cette valeur par défaut), vous devez alors configurer la redirection de port.

en: Select an Image File
fr: Sélectionner une image

en: Select Download Folder
fr: Choisir le dossier pour la réception de fichiers

en: Select font
fr: Choisir une police

en: Browse...
fr: Parcourir…

en: Open Data Folder
fr: Ouvrir le dossier des données

en: Select color
fr: Choisir la couleur

en: Text Colors
fr: Couleurs du texte

en: mIRC colors:
fr: Couleurs mIRC :

en: Local colors:
fr: Couleurs locales :

en: Foreground:
fr: Premier plan :

en: Background:
fr: Arrière-plan :

en: Selected Text
fr: Texte sélectionné

en: Interface Colors
fr: Couleurs de l'interface

en: New data:
fr: Nouvelles données :

en: Marker line:
fr: Ligne de repérage :

en: New message:
fr: Nouveau message :

en: Away user:
fr: Utilisateur absent :

en: Highlight:
fr: Surbrillance :

en: Spell checker:
fr: Vérification orthographique :

en: Color Stripping
fr: Enlever les couleurs

en: Event
fr: Événement

en: Sound file
fr: Fichier son

en: Select a sound file
fr: Sélectionner un fichier son

en: Sound file:
fr: Fichier son :

en: _Browse...
fr: _Parcourir…

en: _Play
fr: _Jouer

en: Appearance
fr: Apparence

en: Input box
fr: Boîte de saisie

en: User list
fr: Liste des utilisateurs

en: Channel switcher
fr: Liste des canaux

en: Colors
fr: Couleurs

en: Chatting
fr: Conversation

en: Sounds
fr: Sons

en: Advanced
fr: _Avancés

en: Network setup
fr: Réglages relatifs au réseau

en: File transfers
fr: Transferts de fichiers

en: Categories
fr: Catégories

en: You cannot place the tree on the top or bottom!
    Please change to the <b>Tabs</b> layout in the <b>View</b> menu first.
fr: Vous ne pouvez pas placer l'arbre en haut ou en bas !
    Merci de passer en mode <b>Onglets</b> dans le menu <b>Vue</b> d'abord.

en: The Real name option cannot be left blank. Falling back to "realname".
fr: L'option Nom réel ne peut être laissée blanche. Le nom réel "realname" sera utilisé.

en: Some settings were changed that require a restart to take full effect.
fr: Certains réglages qui ont été modifiés nécessitent un redémarrage afin d'être effectifs.

en: *WARNING*
    Auto accepting DCC to your home directory
    can be dangerous and is exploitable. Eg:
    Someone could send you a .bash_profile
fr: *ATTENTION*
    Accepter automatiquement les DCC dans votre répertoire personnel
    peut être dangereux et peut être exploité. Par exemple :
    quelqu'un pourrait vous envoyer un .bash_profile

en: Preferences - %s
fr: Préférences - %s

en: <i>(no suggestions)</i>
fr: <i>(pas de suggestion)</i>

en: More...
fr: Plus…

note: + Add to Dictionary
en: Add "%s" to Dictionary
fr: Ajouter « %s » au dictionnaire

note: - Ignore All
en: Ignore All
fr: Ignorer tout

en: Spelling Suggestions
fr: Suggestion d'orthographe

en: enchant error for language: %s
fr: Erreur Enchant pour la langue %s

en: There was an error parsing the string
fr: Il y a eu une erreur d'analyse de la chaîne

en: This signal is only passed %d args, $%d is invalid
fr: Ce signal n'a reçu que %d paramètres, $%d n'est pas valable

en: Print Texts File
fr: Afficher le fichier de texte

en: $ Number
fr: $ Numéro

en: Edit Events
fr: Éditer les événements

en: Load From...
fr: Charger depuis…

en: Test All
fr: Tout tester

en: URL Grabber - %s
fr: Récupération d'URL - %s

en: Clear list
fr: Effacer la liste

en: Copy selected URL
fr: Copier l'URL sélectionnée

en: Copy
fr: Copier

en: Save list to a file
fr: Enregistrer la liste dans un fichier

en: Open an irc://server:port/channel URL
fr: Ouvrir une URL irc://serveur:port/canal

en: Sysinfo: Failed to get info. Either not supported or error.
fr: Sysinfo : erreur lors de l'obtention des infos. Défaut de prise en charge ou erreur.

en: Sysinfo: No info by that name
fr: Sysinfo : aucune information de ce nom

en: Sysinfo: %s is set to: %d
fr: Sysinfo : %s est défini à : %d

en: Sysinfo: Valid settings are: announce and hide_* for each piece of information. e.g. hide_os. Without a value it will show current (or default) setting.
fr: Sysinfo : des réglages valables sont : announce (annoncer) et hide_* (cacher) pour chaque morceau d'information. Par exemple hide_os. S'il n'y a pas de valeur définie, il montrera le réglage actuel (ou par défaut).

en: Sysinfo: Invalid variable name
fr: Sysinfo : nom de variable invalide

en: %s plugin loaded
fr: Greffon %s chargé

en: %s plugin unloaded
fr: Greffon %s déchargé
